Apendicitidu provází jasné příznaky. Bolest kolem pupíku je jedním z nich

Prasklý apendix, slepé střevo, uvolňuje do těla bakterie a hnis, jež mohou způsobit vážné až fatální komplikace, pokud nebude zdravotní stav okamžitě ošetřen lékařem. K prasknutí dochází tehdy, je-li slepé střevo během zánětu naplněno hnisem, je oteklé a zanícené a v určité fázi povolí. Aby se zabránilo nejhoršímu, je třeba znát veškeré příznaky, které s sebou apendicitida přináší.

Příznaky apendicitidy

Prvním příznakem je obvykle náhlá, silná bolest v břiše. Často začíná v blízkosti pupíku a poté se pohybuje směrem dolů a doprava. Bolest může během následujících několika hodin rapidně zesílit a zhoršovat se jakýmkoli pohybem nebo kašlem, kýcháním či hlubokým dýcháním. Další symptomy apendicitidy mohou zahrnovat:

  • Ztrátu chuti k jídlu
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Horečku
  • Zácpu nebo průjem
  • Otok v břiše

Příčiny apendicitidy

Apendicitida může mít více než pouze jednu příčinu a v mnoha případech se ani nemusí jednat o jasné důvody. K tomuto bolestivému stavu obvykle dochází, jakmile je slepé střevo zablokované, což znamená, že se v něm vyskytne určité překážka – nádor, parazit, zvětšená lymfatická tkáň a tak podobně. V tu chvíli se bakterie začnou zachycovat a množit se, což způsobuje infekci. Začne se tvořit hnis a otok, které bez lékařského ošetření začnou stěny slepého střeva napínat tak, až jednoho dne prasknou. Dojde k rozlití hnisu a bakterií do těla. Bez rychlé léčby se může jednat o fatální následky.

Obrázky: Pixabay