Až 45 % případů rakoviny tlustého střeva lze předcházet vhodnou prevencí

Norsko je jednou ze zemí na světě s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva. Proč tomu tak je, vědci přesně nevědí. Jde ale o formu rakoviny, která souvisí s životním stylem, tudíž riziko vzniku obávané formy rakoviny můžete ovlivnit především stravou.

Riziko nemoci je ovlivněno životním stylem

Odhaduje se, že cca 45 % všech případů rakoviny střev v západním světě lze předejít zdravým životním stylem, jak uvádí Cancer Register na svých webových stránkách. Riziko rakoviny tlustého střeva je ovlivněno životem, jaký vedeme. Vývoj nemoci je ovlivněn obezitou, alkoholem a vysokým příjmem zpracovaného masa, nedostatkem fyzické aktivity a kouřením. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste snížili riziko rakoviny střev.

 

Pravidelné kontroly u lékaře

Nechte se vyšetřit na rakovinu tlustého střeva. Screeningy jsou testy, které hledají rakovinu předtím, než se rozvinou příznaky a symptomy. Tyto testy mohou objevit rakovinu tlustého střeva nebo konečníku dříve, ve fázi, kdy je pravděpodobnější, že léčba bude úspěšná. Lékaři doporučují testování od 45 let.

Hodně zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků

Strava bohatá na zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky je spojována se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva nebo konečníku.

Cvičení

Pokud nejste fyzicky aktivní, můžete mít vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva. Více se hýbat a vytvořit si ze cvičení rutinu může výrazně omezit vývoj nemoci. Zvolte si pohyb, jaký vám vyhovuje, vše se počítá.

Udržujte svou váhu na zdravé úrovni

Mějte svou váhu pod kontrolou. Nadváha nebo obezita zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva nebo konečníku. Jíst zdravěji a být fyzicky aktivní může být velkou pomocí při udržování optimální váhy.

Nekuřte

Lidé, kteří kouřili dlouhou dobu, mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine rakovině tlustého střeva nebo konečníku, než lidé, které se nikdy nedotkli cigarety nebo již delší dobu nekouří.

Vyhýbejte se alkoholu

Užívání alkoholu je spojováno s vyšším rizikem rakoviny tlustého střeva. Úplně nejlepší je nepít alkohol vůbec, ale pokud ano, doporučuje se střízlivé množství.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cancer.org, Healthline.com