Zábavná a překvapivá fakta, která jste o levácích určitě nevěděli

Být levákem je celkem běžná věc, i když samozřejmě stále převládá vyšší počet praváků. Ale nejedná se o žádný hendikep ani nemoc. Leváci však nad praváky vynikají v mnoha ohledech. Zde je několik zajímavostí o levácích, o kterých jste jistě neměli tušení. Možná, jste-li levák, některé sami potvrdíte ze své vlastní zkušenosti.

Leváci jsou většinou muži

O 23 % více mužů než žen je leváků, jak uvádí studie provedená v roce 2008. Podle Firstcry Parenting se studie skládala z přibližně 144 studií s celkovým počtem přibližně 2 milionů účastníků.

Výhoda ve sportu

Leváci mají oproti pravákům zvláštní výhodu v určitých sportech jako je šerm, box, tenis, baseball a plavání. Praváci jsou více zvyklí hrát proti ostatním, kteří raději používají pravou ruku. Může je trochu rozhodit, když musí hrát proti levákovi.

Výhoda psaní na klávesnici

Při psaní na QWERTZ klávesnici máme tendenci používat obě ruce a bylo zjištěno, že asi 300 slov se píše hlavně pravou rukou, zatímco asi 3000 slov naopak jen levou rukou. Kdo tedy vyhrává v rychlosti psaní na klávesnici? Leváci.

Předurčení k umění

Leváci jsou více umělecky obdařeni, protože jejich dominantní mozková hemisféra řídí povědomí o umění, kreativitě a představivosti. Upřednostňují také vizuální informace před informacemi založenými na jazyce.

Vše lze zjistit už děloze maminky

Plod začíná v děloze pohybovat rukama kolem 9. – 10. týdne. V době, kdy těhotenství dosáhne druhého trimestru, děti již dávají přednost tomu, který palec si raději cucají, pravý nebo levý. To vede některé k přesvědčení, že být levák je něco, co je určeno ještě před narozením.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Nih.gov