Barva a konzistence nosního hlenu hodně napoví o vašem zdraví

Z barvy a konzistence nosních sekretů lze mnoho poznat o našem zdraví. Vždy je samozřejmě nutné poradit se s lékařem, ale prvotních ukazatelů si musíme všímat především my sami. Trápí-li proto vás nosní hlen, nestyďte se jej prozkoumat blíže. Jeho vzhled vám hodně napoví.

Průhledný s tekutou konzistencí

Tak vypadá zdravý nosní sekret, který neobsahuje bakterie a infekce. Jediným rozdílem je, pokud je doprovázen svěděním a pískáním, může se jednat o známky alergie.

Transparentní a hustější

Jeden z nejčastějších příznaků alergie. Měli byste tedy v tomto případě zajít za alergologem.

Bílý

Během nachlazení se nosní výtoky zbarví v důsledku vyschnutí sliznice.

Žlutý

Žlutý nosní sekret se objevuje v rámci virových onemocnění. V takovou chvíli je nutné pít hodně tekutin a co nejvíce odpočívat.

Zelený

Nachlazení, slabost imunitního systému a infekce, to jsou důvody k zelenému zbarvení nosních výtoků. Pokud si jej budete všímat déle než 10 dní, poraďte se s odborníkem. Může se jednat o problém, který způsobuje bakteriální infekce.

Růžový nebo červený

Může se jednat o důsledek jakéhokoli poranění nosu. Jakmile po půl hodině nebude vše v normálním stavu, navštivte specialistu.

Hnědý

Hnědý nosní výtok se může objevit z důvodu sražené krve nebo prachu v nosní sliznici. Zkuste si nos vypláchnout vlažnou vodou.

Téměř černý

Kouření nebo plísňová infekce mohou být příčinami tmavého, téměř černého nosního sekretu.

Lepkavý a nepříjemně páchnoucí

To by mohlo znamenat mukózní nebo sinusový problém.

Obrázky: Freepik