Barva a konzistence ušního mazu prozradí stav vašeho zdraví

Tělesné tekutiny prozrazují ledacos o zdravotním stavu svého majitele. A ušní maz na tom není jinak. Tato lepkavá látka je pro zdraví našich sluchových orgánů velmi důležitá a její barva a složení dokáže prozradit infekce i případné poškození. Přinášíme vám seznam toho, jak může ušní maz vypadat a co přesně který z druhů značí.

Žlutý, vlhký a lepkavý

Takový maz je základní a nejčastější formou ušního mazu u dospělých lidí. Takto vypadající maz značí zdravé a nepoškozené uši, které zároveň pomáhá udržovat v čistotě a v bezpečí před infekcemi a nečistotami.

Šedý

Šedě zabarvený maz může být neobvyklý, ale stejně jako ten první, i tento je přirozený a zdravý. Šedá barva je přirozeným výsledkem čisticího procesu uší. Pokud by byl maz suchý a drolivý, případně provázený svěděním, může to značit zánět uší a je třeba se poradit s lékařem.

Světle žlutý

Takový maz se nejčastěji vyskytuje u malých dětí, u nichž je tendence k produkci většího množství mazu než u dospělých, a proto má i světlejší barvu.

Lepivý a tmavý

Pokud je ušní vosk tmavší a hustší než obvykle, značí to jeho nadměrnou produkci. Není to nic škodlivého.

Tmavé hrudky

Úzkost a stres mohou vést ke zvýšené produkci ušního mazu, který může i zablokovat zvukovod a způsobit dočasné zhoršení nebo i ztrátu sluchu. Pokud je váš ušní maz velmi tmavý a hustý, měli byste si uši pravidelně čistit, abyste se vyhnuli případným problémům.

Žlutý až bílý

Toto zabarvení indikuje alergii nebo vyrážky ve zvukovodu, který se může začít vysušovat nebo drolit. V tomto případě se poraďte s lékařem.

Černý či tmavě hnědý

Možná může tato barva vypadat děsivě, ale značí jen nadměrnou produkci ušního mazu. Nemusíte se ničeho obávat.

Řídký a vodnatý či s krví

Občas maz může z uší vytékat. Pokud je však tekutý až příliš, případně obsahuje hnis nebo krev, značí to vážnější potíže v oblasti bubínku a je třeba vyhledat lékaře.

Obrázky: Freepik