Osvědčené návody, jak odstranit škrábance z jakéhokoli povrchu

Škrábance vzniknou, ať už jste sebeopatrnější. Na parketách, dřevěném nábytku, na kožené pohovce nebo dokonce na brýlích či botách. Většinu škrábanců lze ale docela dobře odstranit, nebo alespoň zamaskovat, aby nebyly tolik viditelné.

Dřevěný nábytek

Dřevěný nábytek je velmi populární a v každém domově určitě pár kousků najdete. Bohužel dřevo je také velmi náchylné k poškrábání. Naštěstí ale existuje také velmi dobré řešení, jak se škrábanců snadno zbavit. Možná vás to ale udiví. Stačí vám jen vlašský ořech, respektive jeho jádro. Třete jádrem ořechu o škrábanec a uvidíte, že za pár okamžiků zmizí. Zázrak?

Brýle

Škrábance na brýlích jsou nepříjemné, protože narušují naše zorné pole. I když jsme na brýle velmi opatrní, často se stane, že se věci vymknou naší kontrole a škrábance na sklech prostě vzniknou. Řešením je obyčejná zubní pasta. Pozor, ne taková, která obsahuje agresivní bělicí chemikálie, ty poškozují nejen zuby, ale i jiné povrchy. Takže takovou pastu ne. Vezměte tu nejobyčejnější pastu, malý kousek jí naneste na brýle a měkkým hadříkem či kouskem vaty ji zatřete do povrchu skla. Třete ji asi 10 sekund a pak opláchněte studenou vodou. Pokud je škrábanec hlubší, možná budete muset postup párkrát zopakovat.

Lakovaná kožená obuv

Škrábanec na lakýrkách je nepříjemná věc. I ta nejtenčí linie dokáže narušit celkový vzhled obuvi a zničit celý jejich dokonalý styl. Řešením těchto škrábanců je vazelína. Stačí jí vzít kousek na vatový tampon nebo měkký hadřík a škrábanec třít tak dlouho, dokud se vazelínou nevyplní a celá nezmizí. Je to snadné.

Displej smartphonu

Stejně jako v případě brýlí, i škrábance na displeji telefonu nebo tabletu vyřešíte zubní pastou. Následujte tentýž postup jako v případě brýlí a máte po starostech.

Kožená pohovka

Škrábance se nevyhýbají ani těm nejdražším koženým pohovkám. Ba právě naopak. Gauč bývá totiž středobodem celé domácnosti a většina rodinného života se odehrává právě v jeho blízkosti, což nahrává jeho poškození. K vyřešení škrábanců na kůži potřebujete jen trochu olivového oleje, kterým poškrábaný povrch kruhovými pohyby a měkkým hadříkem vyleštíte a necháte zaschnout. U výraznějších škrábanců postup párkrát zopakujte.

Obrázky: Flickr