Nezvaní vetřelci prohánějící se po našem obličeji. S těmito parazity žijeme každý den

Tvor, o kterém ani nevíme, že žije na našem těle. Milióny drobných organismů se plazí po celém našem těle a obličeji, aniž bychom ho okem mohli zahlédnout. Přečtěte si více o parazitovi, který vám běhá po tváři.

Trudník tukový

Trudník tukový je malý parazit, který se živí folikuly lidských vlasů. Jeho délka je asi 1/3 mm a nejčastěji se nachází u obočí, řas a dalších částech lidského těla s ochlupením. Aktivní je především v noci.

Příznaky výskytu trudníka tukového

Je nutné podotknout, že trudníci pro člověka nepředstavují žádnou hrozbu, pokud se nezačnou hromadit ve velkém množství. Jinak mohou způsobit podráždění a kožní onemocnění, jako je růžovka, blefaritida (zánět očních víček) a zánět vlasových folikulů, zejména u lidí se slabým a nestabilním imunitním systémem. Mohou také vyvolat tzv. demodikózu, jejíž příznaky jsou:

  • Zarudnutí
  • Odlupování
  • Skvrny
  • Svědění
  • Akné

Tato onemocnění se ale vyskytnou jen u malé hrstky lidí, většina z nás žije s trudníky bez příznaků a potíží až do stáří.

Prevence

Osobní hygiena je velice důležitá, aby nedošlo ke kontaminaci trudníkem. Parazit je přenášen hlavně prachem a přímým kontaktem s infikovanou osobou, popřípadě použitím stejných předmětů. Nejlepší prevencí tedy je správná hygiena a udržování čistoty nejen pokožky, ale i oděvů.

Obrázky: Freepik