Barva menstruace vypoví o zdraví ženy. Může značit abnormality v hormonální rovnováze

Menstruace je součástí fyziognomie každé ženy, která může poskytnout spoustu informací o zdraví ženy. Častost, množství, konzistence, dokonce i barva menstruační krve vypovídají o abnormalitách v hormonální rovnováze ženského těla. U zdravé, normální menstruace, k níž dochází v pravidelných intervalech, by se zároveň měla měnit intenzita a barva krvácení. A my si dnes něco povíme právě o zbarvení menstruační krve.

Červeno-růžová

Vyskytuje se zpravidla na začátku nebo ke konci cyklu a je zdravým příznakem menstruace. Pokud se však vyskytuje po celé období nebo i mimo cyklus, může značit početí nebo hormonální nerovnováhu.

Jasně červená

Správná barva pro menstruační krev. Výstelka dělohy se odlupuje tak, jak by měla.

Vínová

Zhruba uprostřed období menstruace, kdy je množství sekretu nejhojnější, se vyskytuje vínová barva menstruační krve charakterizována také krevními sraženinami, což je naprosto normální. Nemělo by to však trvat déle než 2 – 3 dny. Pokud ano, snažte se hledat i šedivý nádech, mohlo by se jednat o brzký potrat.

Červeno-oranžová

Povíme si to jednoduše – žádná krev by neměla být oranžová. Tento odstín může signalizovat vaginální infekci. Obvykle ji doprovází nepříjemný zápach.

Hnědo-černá

Taková barva krve není důvodem k obavám, pokud k ní dojde na samém počátku menstruace. Může se jednat o zbytky z předchozího období. V každém případě by se nemělo jednat o barvu v hojném období menstruace během normálního cyklu.

Je důležité si zapamatovat, že období menstruace každé ženy je mírně odlišné, svým způsobem charakterizuje její fyziognomii. Může se lišit délka, množství, stupeň bolesti nebo i intervaly mezi jednotlivými obdobími. Sama na sobě nejlépe poznáte neobvyklé, rušivé příznaky. Jakákoli změna by měla upoutat vaši pozornost a být impulsem k návštěvě gynekologa.

Obrázky: Feepik