Barva moči prozradí mnohé o vašem zdraví. Naučte se rozpoznat blížící se problémy

Vylučování nepatří mezi častá témata a pro někoho může být takové téma dokonce nepříjemné, ale je potřeba si uvědomit, že to, co vychází z našeho těla, nám může přinést důležité informace o tom, co se děje uvnitř a že je třeba zpozornět. Proto také odborníci například doporučují dávat při výběru toaletní mísy přednost takové, kde lze jak moč, tak i exkrementy před spláchnutím ještě vizuálně zkontrolovat a zaznamenat případné anomálie.

Typické vlastnosti moči

Pokud jde o moč, máme ji automaticky spojenou s nažloutlou barvou, která je způsobena chemickou látkou urobilinem. Pokud jde o složení, je moč tvořena

  • Převážně vodou (95 % a více)
  • Močovinou
  • Kreatininem
  • Draslíkem
  • Sodíkem

Jak barva moči, tak také její konzistence, jsou odrazem jak životního stylu (zejména stravovacích návyků), tak také případných onemocnění, která se zatím ještě nemusí jinak projevovat.

Moč světle žluté barvy

Pokud má vaše moč světle žlutou barvu, znamená to, že je vše v pořádku, není signalizována žádná vnitřní porucha a máte dobrou úroveň hydratace.

Moč žluté barvy

Moč, v níž už je žlutá barva zřetelná, indikuje, že vaše úroveň hydratace poklesla. Měli byste se co nejdříve napít a dodržovat průběžný pitný režim, jehož základem by měla být čistá, ideálně neperlivá voda.

Moč tmavě žluté až oranžové barvy

Takováto barva moči již signalizuje skutečnou dehydrataci organismu, která je velice škodlivá. I zde tedy platí nutnost co nejdříve se dobře napít a dodržovat pitný režim. Pozor však také na žlučníkové kameny, protože i ty mohou vyvolat obdobný jev. Pokud tedy moč ani po obnově pitného režimu nezesvětlá, je třeba se poradit s lékařem, který vás vyšetří a případně diagnostikuje onemocnění močových cest.

Moč narůžovělé až červené barvy

Takovéto zbarvení může být způsobenu některými potravinami, například červenou řepou, ale pokud si nejste konzumace takových potravin vědomi nebo tento stav přetrvává, je vhodné konzultovat věc s lékařem. To platí především pro případy, kdy je zbarvení zřetelnější. Může se jednat o přítomnost krve v moči, což může mít řadu příčin a na ty je třeba se zaměřit a nasadit vhodnou léčbu.

Obrázky: Freepik