Několik důležitých tipů pro správné čištění uší

Čištění uší patří k základním hygienickým návykům, které je sice potřeba čas od času provádět, ale je zapotřebí být sami k sobě velice šetrní. Málokdo si je totiž vědom, že klasický a zažitý způsob čištění uší, tedy za pomocí vatových tyčinek nebo kousku vaty namotaného na sirce, není pro ucho a jeho fungování právě nejvhodnější.

Ušní maz a jeho pro a proti

Hlavním zdánlivým cílem čištění uší je odstranění ušního mazu, který obvykle pokládáme za nechtěný, odpadní produkt vnitřních tělních procesů. To však není pravda, protože ušní maz má svou důležitou funkci při ochraně vnitřního ucha před škodlivými látkami. Proč se má tedy odstraňovat? Někdy totiž dochází k jeho nadměrné tvorbě, a to může vyústit až k vytvoření zátky a problémům s funkčností uší.

Mazová zátka se vytváří často

  • U plavců a dalších sportovců, zabývajících se pravidelně vodními sporty, protože voda v uších způsobuje nabobtnání mazu
  • U osob, které pracují ve velice prašném prostředí
  • u osob, které mají geneticky zakódovanou vyšší tvorbu mazu, a v neposlední řadě také
  • U osob, které maz nešetrně odstraňují pomocí kousku vaty namotaného na sirce nebo pomocí vatové tyčinky, kdy často tlakem dochází nikoliv k odstranění mazu, ale k jeho nežádoucímu zatlačení do zvukovodu

Vhodnější metody čištění uší

Základní metodou by mělo být pouhé otření vnější části uší navlhčeným čistým papírovým kapesníkem. Při běžné tvorbě ušního mazu by tato forma měla být naprosto dostačující.

Pokud však potřebujete odstranit přebytečný ušní maz, můžete zvolit například olivový olej, který lehce zahřejete na příjemnou teplotu a poté několik kapek nakapete do ucha. Jedná se o bezpečný a přírodní postup, kdy díky teplému oleji dojde k uvolnění zátky a vyčištění zvukovodu, a to bez nutnosti jakéhokoliv nežádoucího mechanického tlaku na vnitřní část ucha.

Dalším možným prostředkem je příprava antiseptického bylinkového čaje, ideálně z heřmánku. Ten připravte pode návodu ze sušených heřmánkových květů a kombinujte jak vnitřní užití, tedy pití čaje, tak také vnější užití, tedy opatrné omytí uší heřmánkem.

Obrázky: Freepik