Bezpečné způsoby, jak se zbavit cizího předmětu v oku

Jakmile se nám dostane cizí předmět do oka, spustí se slzný aparát, který se snaží oko vyčistit. Ačkoli taková obrana funguje, přesto se někdy může poškodit sítnice a způsobit velkou bolest. Proto je důležité vědět, jak bezpečně odstranit vše, co se nám dostane do očí, pokud slzy nestačí vyplavit vše nežádoucí.

Kdy je potřeba navštívit lékaře?

V kterémkoli z následujících případů okamžitě kontaktujte svého lékaře.

  • Pokud se do očí dostanou chemikálie
  • Pokud s okem přijde do kontaktu rychle se pohybující předmět (míček, hmyz atd.)
  • Pokud má objekt ostré hrany
  • Při zarudnutí, rozmazaném vidění nebo silné bolesti

V jiných případech můžete postupovat dle níže uvedených kroků.

Nejdříve si umyjte ruce

Než se dotkneme svých očí, zapomínáme si předtím umýt ruce. Špinavé ruce mohou do očí přinést nebezpečné bakterie.

Nedotýkejte se očí

Lidé si instinktivně začnou třít oči, jakmile se jim něco dostane do oka, přitom netuší, že tento impulz může věci ještě zhoršit. Nejdříve zavřete oči a počkejte, jestli předmět pomocí slz vyjde ven.

Zkontrolujte, zdali je předmět viditelný

Jakmile se vám dostane něco do očí, zkontrolujte, zdali je předmět viditelný. Pokud ne, intenzivně mrkejte, aby se objekt přemístil a vy jej mohli zahlédnout a vyndat. V opačném případě opatrně zvedněte oční víčko a dívejte se směrem dolů. Při kontrole spodního víčka se dívejte nahoru.

Použít můžete tyčinku do uší

Cizí předmět v oku můžete odstranit i pomocí navlhčené vatové tyčinky do uší. Buďte ale velice opatrní.

Vypláchněte si oči

Naplňte lavor vodou a ponořte do ní obličej. Otevřete oči a pohybujte s nimi všemi směry. Tímto způsobem se zcela vypláchnou.

Požádejte o pomoc přítele

Pokud jste zrovna v blízkosti někoho známého a vyskytne se u vás tento problém, požádejte o pomoc. Druhá osoba může rozpoznat, co se vám dostalo do očí. Upozorněte ho ale, aby si nejdříve umyl ruce, zatímco vy budete nejdříve rychle mrkat, aby se předmět vyplavil skrze slzy.

Použijte mléko

Někdy může místo vody pomoci i mléko, a to především ve chvíli, kdy se vám do očí dostane něco pálivého, například pepř nebo pálivá paprička. Mléko totiž brání kyselosti a zmírňuje bolest. Důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou a poté jemně otřete oblast kolem očí papírovou utěrkou navlhčenou mlékem.

Obrázky: Freepik