Zdravotní problémy projevující se kvůli nedostatku zinku

Zinek je jedním z důležitých minerálů, který lidské tělo pro své fungování bezpodmínečně potřebuje. Není ho třeba příliš mnoho, nicméně příliš malé množství dodávané ve stravě může způsobit některé zdravotní obtíže, které mohou velice znepříjemňovat život – a jejichž řešení je přitom tak snadné. Stačí zařadit do svého jídelníčku příslušné potraviny bohaté na klíčové minerální látky. Přinášíme vám přehled různých druhů zdravotních neduhů, s jejichž řešením vám může zvýšená konzumace zinku pomoci.

Zinek hraje v lidském těle zásadní roli v mnoha chemických procesech. Je zodpovědný například za správnou tvorbu červených a bílých krvinek, pomáhá při přeměně sacharidů na energii a podílí se i na správném fungování imunitního systému. Pakliže se zinku tělu nedostává, můžete na sobě pociťovat následující druhy příznaků.

Nedostatek chuti k jídlu

Podle odborníků zhoršuje nízká hladina zinku v těle schopnost vnímání chuti a vůně, což vede k poruchám vnímání pocitu hladu.

Ztráta vlasů

Ztráta vlasů bývá jedním z těch nejviditelnějších symptomů. Otázkou však je, čemu tento symptom přičíst. Právě nedostatek zinku může být jedním z viníků, který způsobuje nejen ztrátu vlasů, ale i jiného tělesného ochlupení, jako je obočí či řasy.

Špatný stav kůže

Trpíte na ekzémy, akné nebo lupénku? Pak je zde vysoká pravděpodobnost, že konzumujete příliš malé množství zinku. Tělo díky tomu není schopné neutralizovat volné radikály, je citlivé na UV záření a není schopné správně syntetizovat kolagen.

Přetrvávající úzkosti

Správná hladina zinku v těle má podle odborníků zásadní vliv na naši psychickou pohodu. Naopak nedostatek tohoto minerálu může vyvolat nejrůznější psychické obtíže, jako je například neutuchající pocit úzkosti. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více masa, špenátu, fazolí a semen.

Stres

Se stresem je to v podstatě podobné jako v případě úzkostí. Zinek pomáhá odbourávat hladinu stresových hormonů v krvi. Pakliže je ho v těle málo, stresové hormony mají volné pole působnosti a mohou vám způsobit hodně perné chvilky.

Obrázky: Freepik