Bobkový list není pouze koření. Disponuje celou řadou blahodárných účinků na lidské zdraví

Bobkový list, jak se vavřínovému listu jinak přezdívá, se využívá zejména při vaření polévek, omáček a vývarů. Mnoho hospodyněk se také naučilo přidávat ho do pekáče k pečínkám. Věděli jste ovšem, že disponuje celou řadou blahodárných účinků na lidské zdraví?

Přírodní terapie pro diabetiky

Odvar z bobkového listu lze vřele doporučit osobám trpící diabetem druhého stupně. Působí silně na snížení hladiny škodlivého LDL cholesterolu v krvi a reguluje hladinu glukózy. Antioxidanty obsažené ve vavřínu podporují zvýšenou produkci inzulinu ve slinivce břišní. Čaj můžete popíjet během dne a nebo si ho dopřát přímo k jídlu. Jedná se o neinvazivní, avšak účinný způsob, jak s cukrovkou lépe bojovat.

Existuje ale ještě jiná, poněkud nestandartní metoda, jak využít léčivou sílu vavřínu. Stačí zapálit několik lístků v popelníku, pak oheň přidusit a nechat pomalu doutnat. Váš domov zaplaví jedinečné aroma a zároveň tím posílíte své zdraví.

Pryč s bolestmi

Látky, které se z hořících listů uvolňují do ovzduší, způsobují, že se naše tělo uvolní. Nashromážděné napětí (zejména v oblasti krční páteře) často stojí za nevysvětlitelnými bolestmi hlavy. Vonná terapie s bobkovým listem představuje snadnou cestu, jak zatočit s bolestí hlavy. O uvolnění se postará:

  • Cineol ‒ jinak známý jako eukalyptol
  • Pinen, který obsahuje jehličí borovic
  • Elemicin, který najdeme v éterických olejích

Další benefity

Pálení bobkového listů nám také může výrazně ulevit, pokud trpíme úzkostmi. Obsažený linalool účinně bojuje proti stavům psychické paniky. V případě, že potřebujeme uvolnit dýchací cesty, nám tato terapie pomůže prostřednictvím uvolněného mycrenu a eucenolu. Chcete-li se uvolnit před spaním, zkuste zkombinovat obě výše uvedené metody. Omamná vůně kadidla ve spojení s uklidňujícím čajem vás nenásilně ukolébá do říše snů.

Obrázky: Pixabay