Zabiják intimního života jménem kvasinková infekce. Svědění a pálení v rozkroku není až tak neškodné

Existuje celá řada ženských nemocí, některé jsou méně známé, některé se bohužel vyskytují častěji. Jednou z takových je i kvasinková infekce. I když se jedná o celkem běžný zdravotní problém, žádná žena by jej neměla brát na lehkou váhu. Proto bychom vám dnes rádi řekli něco o tom, co je kvasinková nemoc, jaké jsou její příznaky i způsoby léčby.

Co je kvasinková nemoc?

Než přejdeme k tomu, co přesně je kvasinková nemoc, je důležité říct, že zdánlivě neškodný zdravotní problém je extrémně zákeřný a často způsobuje vážné poruchy imunitního systému, pokud se neléčí. Zanedbaná léčba může rozvinout poškození močového měchýře, střevního traktu, zánět děložního čípku a další závažná onemocnění. V medicíně se kvasinkové nemoci říká kandidóza. Jedná se o plísňové onemocnění způsobené houbou Candida, která je přítomna v těle každé ženy. Tato houba se aktivně účastní metabolických procesů a je v podstatě neškodná. Pouze za určitých podmínek může začít být agresivní a vyvolat veliké nepříjemnosti. Poté je léčba nezbytná.

Příznaky kvasinkové infekce

Na kvasinkovou infekci jsou náchylné především těhotné ženy, ženy užívající hormonální antikoncepci, s cukrovkou, alergií nebo pod antibiotickou léčbou. Ovšem to neznamená, že jsou ostatní ženy z rizika vynechány. Dle statistik ¾ všech žen alespoň jednou za život pocítí, co znamená kvasinková infekce. Toto onemocnění je bohužel všudypřítomné, nepředvídatelné a neexistuje způsob, jak zabránit v jeho výskytu. Proto je nutné vyhledat při prvních podezřením odbornou pomoc. Kvasinkovou nemoc bezpečně poznáte dle následujících příznaků:

  • Bílý výtok
  • Mírné až silné svědění ve vaginální oblasti
  • Pocity pálení

Jak léčit kvasinkovou infekci?

Po dobu léčby je rozhodně lepší zdržet se jakýchkoli sexuálních aktivit. Zpravidla jsou léčeni oba partneři, aby nedocházelo k neustálému přenášení nemoci z jednoho na druhého. K léčbě kvasinkové infekce jsou většinou předepisovány antifungální a antimikrobiální látky. Léky mohou být podávány ve formě kapslí, ve spreji, v krémech nebo i čípkách. Nejúčinnější metodou je však kombinace čípků a tablet. Rozhodně vždy zajděte k lékaři, nikdy se nespoléhejte na něčí radu a neléčete kvasinkovou infekci svépomocí. V nejhorším případě totiž může zdravotní problém přejít do chronického stadia a vyvolat vážnější onemocnění. Průběh léčby nelze přerušit, jakmile ji dokončíte, měla byste podstoupit další vyšetření a ujistit se, že je s vaším zdravím opět vše v pořádku.

Obrázky: Freepik