S potravinovými moly jsem bojovala roky. Nakonec mi pomohla tato opatření od babičky

Objevit červy a malé motýlky u sebe ve spíži je noční můrou každé hospodyňky. Nelekejte se, nic to nevypovídá o tom, jak svou domácnost udržujete čistou. Drobná, téměř neviditelná vajíčka, přicházejí do vašeho domu v potravinových obalech, aniž byste si toho vůbec všimli. Z nich se následně vylíhnou larvy, které se později promění v potravinové moly. Jak se jich co nejrychleji zbavit a lze jejich přítomnosti vůbec předcházet?

Jak ovládnout potravinové moly?

Pokud jste ve spíži zahlédli malé motýlky, musíte okamžitě provést následující opatření, protože se velmi rychle množí, a to několikrát za rok. Nejdříve je potřeba najít zdroj a eliminovat jej. Zjistěte, který balíček přinesl zamoření, pevně jej zabalte do plastového sáčku a ihned vyhoďte. Nyní je nezbytný pečlivý úklid. Důkladně vymyjte celou spíž. Vyhoďte všechny obaly potravin, které mohou navlhnout, jako krabice a sáčky, moli nakladou vajíčka do jakékoli štěrbiny, včetně záhybů obalů. Pokud je zamoření vážné nebo máte-li potíže se molů zbavit, vše vyhoďte.

Všechny neotevřené sklenice a plechovky umyjte v horké mýdlové vodě. Pomocí párátka zkontrolujte vajíčka nebo larvy v prasklinách kolem víček zavařovacích sklenic. Umyjte vnitřek spíže nebo skříně mýdlem a vodou, poté slabým roztokem bělidla, následně opláchněte směsí vody, octa a mátového oleje, abyste zabili vajíčka a odpudili moly.

Dejte si na čas

Buďte trpěliví. Pokud je napadení vážné, může trvat až 6 měsíců, než se zbavíte všech molů a líhnoucích se larev kolem vašeho domu. Doplňujte zásoby rozumně, snažte se uložené potraviny vždy co nejrychleji zpracovat, dokud si nebudete jistí, že jsou moli pryč.

Jak zabránit budoucímu napadení moly?

Zbavte se balených potravin, které jsou po datu spotřeby, a vše, co je možné přesypat do vzduchotěsných pevných a odolných nádob, přemístěte. Nic nenechávejte v otevřených sáčkách. Kupujte pouze takové množství produktů, které dokážete zpracovat v krátké době. Spíž také pravidelně kontrolujte. Máte-li doma zvíře, krmení přesypte do vzduchotěsných nádob a skladujte ho například ve sklepě nebo garáži, nikdy ne v kuchyni.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Todayshomeowner.com