Bojíte se přestat kouřit? Sepsali jsem pro vás výhody, které vás mohou přesvědčit, že odvykání není vůbec špatné

Zatímco mnozí lidé nevědí, co všechno může kouření způsobit, obecně je stále známo, že nevede k ničemu pozitivnímu, co se našeho zdraví týká. Samozřejmě ne všichni kuřáci se chystají přestat, ale pro ty, kteří ano, máme pár informací, co se stane, když skončíte s kouřením, které vás možná překvapí.

Co se stane, když přestanete kouřit?

Vaše tělo začne procházet prvními změnami 20 minut po dokouření poslední cigarety. Pokud se nacházíte v období, které je pro vás psychicky náročné a bojíte se přestat kouřit, naučit se, co provází ukončení kouření vám může pomoci. Účinky kouření na naše zdraví mohou být strašlivé, ale účinky odvykání mohou být naopak úžasné, i když se vám to v prvních chvílích tak nejeví. Tyto pozitivní výhody z odvykání mohou být to pravé více než pokračování v získávání negativních vlivů z kouření.

Zde jsou některé z mnoha výhod a časová osa během odvykání kouření:

  • 20 minut – krevní tlak a tepová frekvence se sníží a tělesná teplota v těle se zvýší.
  • 8 – 12 hodin – hladina oxidu uhličitého v krvi se sníží na normální hodnotu a hladina kyslíku v krvi se oproti tomu zvýší na normální hodnotu.
  • 24 hodin – pravděpodobnost srdečního záchvatu se snižuje.
  • 48 hodin – nervová zakončení se začnou zvětšovat a schopnost chuti a čichu je posílena.
  • 2 týdny – 3 měsíce – krevní oběh se zlepšuje, chůze se stává snazší a kašel a sípání se vyskytují méně často, také se zlepšuje funkce plic.
  • 1 – 9 měsíců – kromě již zmíněných výhod dochází také k menšímu zatížení dutin, únavě a dušnosti, obnovuje se normální funkce plic.
  • 1 rok – riziko koronárních onemocnění srdce a srdečních záchvatů se snižuje o polovinu.
  • 5 – 15 let – riziko mrtvice se vrací do normálního stavu, snižuje se vývoj různých druhů rakoviny včetně rakoviny plic, úst, krku, jícnu, močového měchýře, ledvin a slinivky, riziko rakoviny plic se vrátí do stavu, kdy jste ještě nekouřili.
  • 15 let a více – riziko onemocnění se posune k riziku osoby, která nikdy nekouřila, také klesá riziko úmrtí na úroveň nekuřáka.

Všechny tyto pozitivní vlivy jsou velmi přesvědčivé, ale přidáme k tomu ještě dva – ušetříte spoustu peněz a nebudete působit negativně na společnost a životní prostředí. Nemusíte se bát přestat kouřit. Jediné, co se stane je to, že se vám vrátí vaše zdraví.

zdroj: www.feelhealthylife.com