Bojíte se přestat kouřit? Výhody, které vás mohou přesvědčit, že odvykání není vůbec špatné

Zatímco mnozí lidé nevědí, co všechno může kouření způsobit, obecně je stále známo, že nevede k ničemu pozitivnímu, co se našeho zdraví týká. Samozřejmě ne všichni kuřáci se chystají přestat, ale pro ty, kteří ano, máme pár informací, co se stane, když skončíte s kouřením, které vás možná překvapí.

Co se stane, když přestanete kouřit?

Vaše tělo začne procházet prvními změnami 20 minut po dokouření poslední cigarety. Pokud se nacházíte v období, které je pro vás psychicky náročné a bojíte se přestat kouřit, naučit se, co provází ukončení kouření vám může pomoci. Účinky kouření na naše zdraví mohou být strašlivé, ale účinky odvykání mohou být naopak úžasné, i když se vám to v prvních chvílích tak nejeví. Tyto pozitivní výhody z odvykání mohou být to pravé více než pokračování v získávání negativních vlivů z kouření.
Zde jsou některé z mnoha výhod a časová osa během odvykání kouření:

  • 20 minut – krevní tlak a tepová frekvence se sníží a tělesná teplota v těle se zvýší.
  • 8 – 12 hodin – hladina oxidu uhličitého v krvi se sníží na normální hodnotu a hladina kyslíku v krvi se oproti tomu zvýší na normální hodnotu.
  • 24 hodin – pravděpodobnost srdečního záchvatu se snižuje.
  • 48 hodin – nervová zakončení se začnou zvětšovat a schopnost chuti a čichu je posílena.
  • 2 týdny – 3 měsíce – krevní oběh se zlepšuje, chůze se stává snazší a kašel a sípání se vyskytují méně často, také se zlepšuje funkce plic.
  • 1 – 9 měsíců – kromě již zmíněných výhod dochází také k menšímu zatížení dutin, únavě a dušnosti, obnovuje se normální funkce plic.
  • 1 rok – riziko koronárních onemocnění srdce a srdečních záchvatů se snižuje o polovinu.
  • 5 – 15 let – riziko mrtvice se vrací do normálního stavu, snižuje se vývoj různých druhů rakoviny včetně rakoviny plic, úst, krku, jícnu, močového měchýře, ledvin a slinivky, riziko rakoviny plic se vrátí do stavu, kdy jste ještě nekouřili.
  • 15 let a více – riziko onemocnění se posune k riziku osoby, která nikdy nekouřila, také klesá riziko úmrtí na úroveň nekuřáka.

Všechny tyto pozitivní vlivy jsou velmi přesvědčivé, ale přidáme k tomu ještě dva – ušetříte spoustu peněz a nebudete působit negativně na společnost a životní prostředí. Nemusíte se bát přestat kouřit. Jediné, co se stane je to, že se vám vrátí vaše zdraví.

zdroj: www.feelhealthylife.com