Bolení kolen při běhu?

Běh je oblíbenou fyzickou aktivitou. Populární se stal především díky své bezplatnosti, možnosti jít sportovat prakticky kdykoliv, i rychlostí, s jakou se pomocí běhání hubne. I když se však jedná o sport, může během něj dojít k řadě zdravotních problémů. Jedním z nich je bolení kolen, což může mnoha běžcům jejich oblíbenou sportovní činnost zarazit. Kde se však neutuchající a velice nepříjemná bolest bere a co s ní, když se vyskytne?

Co vás vlastně bolí?

Při běhu však může dojít k mnoha bolestem. Než tedy začnete problém aktivně řešit a než si třeba pořídíte kvalitní pánské běžecké boty New Balance, je důležité zjistit, co vás vlastně bolí. Je to přímo koleno a bolí vás při pohybu? Nebo ho cítíte, když doběhnete do cíle? Všímejte si chvil, během kterých k bolení kolenou dochází.

Bolesti lze rozdělit do několika kategorií

Není bolest kolen jako bolest kolen. Už bylo zmíněno, že je klíčové si zodpovědět otázku, co konkrétního vás vlastně bolí. Je to bod pod čéškou nebo spíše boční strana kolene? Či vás pobolívá pod kolenem? Každý jeden bolestivý pocit může mít trochu jiný původ, ovšem v každém případě může pomoci kloubní výživa.

Když pociťujete bolest pod čéškou

Při běhu můžete cítit silnou bolest pod čéškou (nebo případně v dolní části čéšky). Jedná se o problém, kterému se také říká skokanské koleno a často se objevuje v dospívání. Důvod je prostý – přetížení stehenních svalů, což vede k výraznému zkrácení svalů v této části dolní končetiny.

Když člověka bolí boční strana kolene

Že není okolí čéšky to, co je bolestivé? Že vás spíše bolí koleno na bocích? V takovém případě je na vině pravděpodobně zkrácený napínač stehenní povázky. Běžci se s tímto problémem setkávají víc než často.

Když se vyskytne bolest pod kolenem

Že jste zrovna podnikli test chytrých hodinek, ale během běhu vás začalo pobolívat pod kolenem? Pak si na dané místo sáhněte. Jestliže si nahmatáte otok nebo bouli, jedná se o podrážděnou Bakerovu cystu. Pokud však otok necítíte, máte pravděpodobně dopálený popliteální sval. 

Když cítíte v kolenech tlak

Mezi běžci je poměrně známá bolest tlak v koleni. Že ji doslova důvěrně znáte? Se vší pravděpodobností máte v kloubu náplň, proto je dobré zamířit raději ke svému obvodnímu lékaři. 

Jak se bolestí kolene při běhu zbavit?

Identifikovali jste svou bolest a prahnete nyní po jediném, a sice po tom se jí zbavit? V ideálním případě je dobré navštívit svého lékaře, se kterým podstoupíte veškeré doporučené vyšetření. Díky tomu budete moct zdatně určit léčbu, která bude tou nejefektivnější. 

Pokud však problémy netrvají dlouhodobě, pokud nenastupovaly pozvolna a nesílily, ale naopak se objevily s zčistajasna a také zčistajasna často odejdou, je dobré zaměřit se pouze na protahování. To totiž bývá jedním z hlavních viníků vzniklých bolestí. 

Protahování jako prevence bolavých kloubů

Každý profesionální i aktivní sportovec ví, že všechno tkví v protahování se. Většina lidí však přesně na protažení zapomíná, přece jenom je to ztráta času. Ovšem už obyčejných třicet vteřin je účinnou prevencí proti často neutuchajícím bolestem. 

Protahujte se alespoň čtyřikrát týdně

I když by se měl každý běžec protáhnout před i po běhu, pokud na to zapomínáte, dopřejte si protažení alespoň čtyřikrát týdně. Sval uveďte do protažení, na konci intervalu byste měli cítit celkové snížení napětí. Jestliže žádnou změnu necítíte, provedli jste cvik pravděpodobně špatně a protažení zopakujte ještě jednou.

Během protahování nezapomínáme na paty, protahujeme i lýtkové svaly, samozřejmě i přední a zadní strany stehna.