Co je důležitého pro pohodu v ložnici?

Ložnice je oázou klidu celé domácnosti. Uchylujeme se sem vždycky po náročném pracovním dni. Aby se nám dostalo požadovaného odpočinku, klíčem je mít vybavenou ložnici přesně podle našich představ. Neměla by v nás vzbuzovat žádné negativní emoce ani žádné agresivní pocity. Měla by hladit po duši a být klidnou zónou, ve které budete chtít strávit čas. Jak si ji tedy zařídit v tomto duchu?

Dbejte na zásady feng-šuej

Co je důležitého pro pohodu v ložnici? To může prozradit staré čínské učení feng-šuej, jehož cílem je navodit v každé ložnici harmonii plynoucí mezi vámi a danou místností. Pokud se člověk bude snažit zařídit si místnost v kompetenci s pravidly, které feng-šuej určuje, nastolí se v ložnici pohoda, která se žádné ráno nebude chtít opouštět.

Matrace pro celkovou rovnováhu i kvalitní spánek

Jak již bylo zmíněno, feng-šuej je staré čínské učení, které má nastolikt v domácnosti celkovou harmonii, pohodu a rovnováhu. Číňané totiž už od pradávna věřili, že zárukou štěstí a spokojeného života je právě ona rovnováha, proto se snažili sepsat taková pravidla, která k navození celkové rovnováhy budou přispívat. 

V ložnici bychom se měli zaměřit na výběr kvalitní matrace. Ta je totiž nejen zdrojem celkové rovnováhy, ale navíc je i důvodem kvalitního spánku. V případě, že váš spánek není dlouhodobě kvalitní, může to mít negativní dopad na vaši náladu i celkové rozpoložení. 

Vymalujte zdi tou správnou barvou

Klíčem ke spokojenému pobytu v ložnici, případně k celkové pohodě zde, jsou správné barvy. Jak již bylo řečeno, ložnice by neměla být zdrojem celkového napětí, agresivity nebo jiných podobných pocitů. Měla by být prostředím, kde koluje klid a ona zmiňovaná harmonie.

A přesně toho docílíte v okamžiku, když vymalujete zdi tou správnou barvou. Volte spíše svěží, přírodní barvy, které jsou uklidňujícího rázu. Ideální je smetanová, světle zelená, také kávová nebo kakaová či jiný odstín krémového tónu. 

Povolena je ale také modrá, která by měla být hlavně světlejší. Vyhněte se naopak neonovým odstínům a stejně tak křiklavým barvám nebo výrazné červené, jež člověka celkově rozptylují a klidným ho v žádném případě nenechají.

Bez výrazného osvětlení

I když by měla být v ložnici podpořena celková živočišná vášeň, nemusíte sázet na výrazné osvětlení červeného zbarvení. Stačí, když vám budou v šuplíku dřímat erotické pomůcky, které požitek z intimnich chvilek v této místnosti trochu zpestří. 

Místo výrazného osvětlení volte spíše střídmější méně intenzivní světlo, které bude na první pohled pouze takovým mihotavým plamínkem naplňujícím nás vědomím i nadějí, že se všechno v dobré obrátí. Tedy tak alespoň praví feng-šuej.

Dekorace mají zelenou, ale platí všeho s mírou

Součástí ložnice mají být i dekorace. Ty totiž velkou měrou přispívají k dobrému pocitu z ložnice jako takové. Jenže i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Zaměřte proto svou pozornost na spíše jednoduché, na první pohled příliš nevýrazné, spíše elegantní dekorace, které se hezky ponoří do měkkých tónů ložnice. Nebojte se hřejivých bytových doplňků, zejména pak bytového textilu, který je přesně takového charakteru a který může plnit i řadu praktických funkcí.

Na noční stolek si například položte rodinnou fotografii, což staré čínské učení feng-šuej doporučuje. Přesně tato dekorace v nás totiž probouzí pocity štěstí. Nebo se nebojte obrazů kterými vystelete jinak prázdné zdi. Jen se tedy snažte vybrat takové, které navozují příjemnou atmosféru a onen zmiňovaný klid. Abstraktní obrazy výrazných barev nemají ve vaší oáze klidu místo.