Mapujte signály svého těla. Pokud si všimnete zdánlivě nevinného pocitu na nohou, okamžitě navštivte lékaře

Mnoho lidí si večer nebo v noci lehne do postele a mají nepříjemné pocity po těle. Nezáleží na tom, jestli jste přehnali trénink a bolí vás nohy, anebo máte nepříjemné zranění ramene, některé pocity mohou být zřetelnější, když si lehnete do postele. Jakmile si v noci všimnete zdánlivě nevinného a podivného pocitu, měli byste navštívit svého lékaře.

Bolesti nohou mohou znamenat nebezpečně vysoký cholesterol

Pokud při usínání cítíte nepříjemnou bolest v nohou a během dne jste necvičili, může to být podle odborníků varovným signálem, že máte nebezpečně vysoký cholesterol. Hladina cholesterolu je velmi důležitá pro vaše zdraví a přitom jeho vysoká hladina nemá žádné příznaky. Ve chvíli, kdy se lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) začne hromadit podél stěn krevních cév, způsobuje to zužování tepen. To blokuje průtok krve a může nakonec vést k srdečnímu infarktu.

Zužování tepen

Chodidla a nohy mohou být prvním místem, na kterém se zužování tepen projeví, protože husté svaly nohou jsou citlivější na změny. Z tohoto důvodu můžete při usínání cítit nepříjemnou a podivnou bolest v nohách, která nebude mít žádné jiné vysvětlení. Měli byste co nejdříve navštívit lékaře a nechat si zkontrolovat cholesterol v krvi. Poté vám lékař zaručeně doporučí změnu jídelníčku a možná nasadí i léky.

Křeče v nohách

Lékaři říkají, že onemocnění periferních tepen se může během dne projevovat silnou bolestí, která může přecházet až do pálení. Objevit se přitom může v jakékoli části nohy od hýždí po lýtko. Pokud se křeče objevují v noci, mohou se projevovat jako křeče v prstech, nártech nebo patě. Tyto příznaky můžete obvykle zmírnit zvednutím nohy na rám postele nebo sezením na židli. Gravitace pomáhá ke správnému proudění krve v nohách. Pokud cítíte tyto nepříjemné pocity při usínání nebo během noci, měli byste ihned kontaktovat svého lékaře a nechat se vyšetřit.

Co znamená necitlivost, bledost nebo chlad?

Ucpání tepen postupně povede k vážnějším příznakům. Nakonec začnou nohy blednout, ochlazovat se, cítíte mravenčení a nemáte v nich dobrý puls. Pokud dojdete do této fáze, musíte okamžitě jednat! Příznakem onemocnění periferních tepen může být pocit, že je jedna noha chladnější než obvykle a druhá ne. Stejně tak může dojít ke změně barvy chodidla.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.com