Bolest pat a chodidel nejsou banality. Signály, které byste rozhodně neměli ignorovat, než se situace výrazně zhorší

Od bolesti pat až po brnění prstů na nohou, to jsou starosti, které mohou často postihovat naše nohy. I když se nemusí jednat o nic vážného, bolest nohou dokáže pěkně potrápit a zničit náladu. Teprve pak si začneme uvědomovat, jak jsou pro nás naše nohy důležité, aby nás donesly, kam potřebujeme.

Bolesti pat

Existuje několik příčin, které mohou způsobit bolest pat, nejčastějším typem bolesti pat je plantární fasciitida (syndrom patní ostruhy), což je zánět pojivové tkáně v dolní části chodidla. Jakmile ucítíte bodavou bolest, měli byste kontaktovat svého lékaře. Naštěstí lze tuto bolest dobře léčit.

Achillova tendonitida

Zánět achilovky může vzniknout především v důsledku přetížení. Se začínajícím zánětem můžete mít problém především během a po cvičení. Pokud se zánět neléčí, příznaky se mohou výrazně zhoršit. Ženy by také měly zapomenout na vysoké boty na podpatku. Vzhledem k tomu, že pata není položena na podlahu, přizpůsobuje se kratší délce, pak je přechod na ploché boty nebo tenisky dočista pro achilovku katastrofou. Musí se najednou více natáhnout a tím dává prostor ke vzniku zánětu. Včasná návštěva lékaře je nezbytná.

Stresová zlomenina

Stresová zlomenina je fraktura způsobená přetížením kosti. Mezi osoby se zvýšeným rizikem stresových zlomenin patří především sportovci, vojáci, tanečníci nebo běžci. Ženy jsou zpravidla vystaveny vyššímu riziku než muži, zejména v případech menstruačních poruch, osteoporózy nebo poruch příjmu potravy. Tento druh zlomeniny je charakterizován ostrou, lokalizovanou bolestí, citlivostí a otokem. Pacienti o ní často ani neví.

Periferní neuropatie

Pálení nebo mravenčení v nohou je velice nepříjemný problém. Sice v tomto případě nejste nemocní, nic vás nebolí, ale je to otravný příznak, který může narušit spánek i každodenní činnosti. Periferní neuropatie je stav způsobený poškozením nebo onemocněním nervů. Začíná postupně a je často ignorována. Může začít jako malé mravenčení v palci u nohy, o rok později ve všech pěti prstech. Cítíte brnění, pálení nebo vás začíná trápit necitlivost? Doporučujeme  léčbu fyzioterapií.

Mortonův neurom

Jedná se o zesílení smyslového nervu na prstech u nohou. V chodidle můžete mít pocit, jako kdybyste stoupli na kamínek. Někdy se mohou vyskytovat podobné příznaky jako u periferní neuropatie.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Purewow.com