Bolest pat při každém kroku. Nejčastější příčiny a možnosti vhodné léčby

Pro ty, kteří bojují s nepříjemnou bolestí pat, může být každý den utrpením. Tupá bolest ztěžuje řízení, vstávání a každodenní povinnosti. Jak už to tak bývá s každým nepřítelem, nejdříve musíme vědět, s čím máme co dočinění a co danou bolest způsobuje, abychom nad ní mohli zvítězit. Proto bychom vám rádi poradili, co může být možnými příčinami bolesti pat.

Artritida

Trpíte-li artritidou, můžete být náchylnější k bolesti pat. V tomto případě nejlepší, co můžete udělat, je přejít na zdravější stravu přátelskou k vašim kloubům. Jezte ryby, sóju, zdravé oleje, třešně, brokolici, citrusové plody, celozrnné potraviny, česnek a pijte zelený čaj.

Plantární fascitida

Plantární fascie je silná pojivová tkáň spojující patu a prsty na nohou. Zároveň plní funkci jakéhosi nárazníku. Většina bolestí nohou a chodidel je způsobena zánětem této pojivové tkáně. Běžná je především u těch, kteří hodně běhají nebo chodí pěšky. Sedněte si a trochu se protáhněte, vezměte ručník, složte jej a položte pod nohy. Kraje začněte vytahovat směrem k sobě, aby se vám chodidla celá napnula. Několikrát opakujte a poté se postavte na špičky a zvedejte paty.

Stresová zlomenina

Vyskytuje se hlavně u sportovců, protože jejich kosti jsou neustále vystaveny zvýšené námaze. V důsledku trvalého zatížení dochází k takzvaným mikrozraněním, u kterých je léčba snazší než u normálních zlomenin.

Ochabnutí tukových polštářků

Postupem času tukové polštářky v našich patách ochabují, takže při chůzi nebo běhu přicházejí kosti v patě k přímému kontaktu s tvrdou zemí. To je druhá největší příčina bolesti pat. V takovém případě lze jen doporučit nosit více polstrované boty se speciální vložkou.

Tendinitida

Jinak řečeno zánět šlach. V tomto případě je nutné zánět co nejdříve zmírnit pomocí jednoduchého a pomalého cvičení, aby nedošlo k rozvoji dalšího zánětu. Můžete zkusit také cvičení s ručníkem.

Obrázky: Freepik