Proč jsou lidské žíly modré, když jimi koluje červená krev

Nikdo neví, jestli někdy budeme vědět všechny informace o lidském těle, stále se objevuje něco nového, zajímavého a čím dál tím více překvapivého. Například, přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou naše žíly modré, když v nich proudí červená krev? Ve skutečnosti je odpověď velmi jednoduchá.

Vše je optická iluze

Lidská krev vždy byla, je a bude červená. Na druhé straně, modrá barva žil, viditelná pod tenkou vrstvou kůže, je jednoduše optická iluze. Kůže rozptyluje více modré světlo než červené, takže se zdá, že krev, která nám proudí v žilách je také modrá. Jak jde vidět, naše tělo nás neustále klame a skrývá spoustu hádanek, ovšem tentokrát si můžeme jednu odškrtnout jako vyřešenou.

Krev nemusí být vždy červená?

U lidí je krev červená, protože obsahuje železo, a to se nikdy nezmění. Ovšem v království zvířat tomu je jinak. Barva krve se liší v závislosti na látkách, které obsahuje. Některá zvířata mají v krvi více mědi než železa, jež po smíchání s kyslíkem vytváří modrou krev. Například krev pijavic sice také obsahuje železo, ale v méně koncentrované formě, tudíž krvi dodává odstín zelené.

Obrázky: Freepik