Bolesti břicha mohou signalizovat různé příčiny. Poznejte slepák od žaludečních potíží

Bolesti břicha mohou být různé, někdy se jedná o tupou, jindy o ostrou nebo i postupně zesilující bolest. V našem břiše existuje spousta důležitých procesů, které jsou pro naše tělo nezbytné, proto také existuje mnoho možných příčin nepohodlí a bolesti, které se pokaždé projevují jiným způsobem.

Prostřední levá část břicha

Pokud cítíte bolest na levé straně přibližně ve výšce pasu, může to znamenat zánět ledvin nebo ledvinové kameny. Prožíváte-li nepohodlí při močení nebo máte zácpu, nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Střední centrální oblast břicha

Tupá bolest v oblasti pupíku nebo těsně nad ním, může poukazovat na riziko slepého střeva nebo pankreatitidu. Zejména pokud se bolest zesílí a vy ucítíte nevolnost.

Pravá oblast ve středu břicha

Pokud se bolest vyskytuje na pravé straně v úrovni pasu, může to být problém s ledvinami i zácpou. Popřípadě se na stěně tlustého střeva vyskytly cysty.

Dolní část břicha

Většina střevních problémů je vyznačována bolestmi v podbřišku.

Dolní centrální oblast břicha

Bolest pod pupíkem může být signálem pro rozvoj infekce močových cest nebo zánětlivého onemocnění střev. U žen tento stav může souviset s gynekologickými problémy.

Pravá dolní část břicha

Bolest na jedné straně podbřišku může být známkou napnutých svalů nebo celkové únavy. Pokud se ovšem tento druh bolesti vyskytuje často, měli byste navštívit svého lékaře. Akutní silná bolest v pravém dolním rohu může být jedním z příznaků apendicitidy.

Levá horní část břicha

Příčinou budou pravděpodobně žaludeční potíže nebo vředové či pankreatické problémy. Při rychle sílící bolesti existuje i riziko žlučových kamenů.

Horní centrální oblast břicha

Bolest v horní části žaludku je často spojena s refluxem, kyselostí nebo jinými problémy spojenými se žaludkem nebo jícnem.

Pravá horní část břicha

Zde se může nacházet vřed v tenkém střevě. Příčinou je často nadměrná sekrece žaludečních šťáv.

Obrázky: Freepik