Bolest kolen: Proč nás mučí hlavně v noci a jaká onemocnění může signalizovat

Během našeho života prožíváme různé bolesti, občas nás přepadne bolest hlavy, někdy i břicha, popřípadě cítíme slabost celého těla. Většinu času užíváme analgetika a pokračujeme dál, jako kdyby se nic nedělo. Některé bolesti časem odezní a nemusíme nás nijak trápit, zvláště víme-li, jaká je jejich příčina. Jak ale poznáme, jestli to, co cítíme, není výsledkem vážnějšího problému, který vyžaduje odbornou pozornost, abychom něco nezanedbali? Klíčovým znakem je, pokud se bolest pravidelně vrací. Dnes se budeme zabývat častou bolestí kolen, která nás mučí hlavně v noci. Může být totiž způsobena osteoartrózou, která by měla být léčena dle odborníků. Na jaké příznaky bychom se měli kromě bolest ještě soustředit?

Osteoartróza

Osteoartróza je stav způsobený opotřebením chrupavky v koleni, což je tkáň, která chrání kosti a klouby. Bolest se projevuje především v noci, lidé s normálními zdravými koleny obvykle během spánku nic necítí. Jakmile je bolí kolena, zpravidla je to výsledkem vyšší fyzické námahy. Bolest uprostřed noci ale není jediným důležitým příznakem osteoartrózy.

Příznaky osteoartrózy

Mezi další příznaky osteoartrózy kromě noční bolesti patří:

  • Otoky
  • Pocit horkosti v kloubu
  • Zvuk připomínající pískaní při každém pohybu

Pamatujte, že osteoartróza bolí intenzivněji, když jste v klidu, tudíž jakmile si lehnete nebo jdete spát. Kromě toho, když se tělo uvolní a mozek je méně zaneprázdněný, je pravděpodobnější, že si na svém těle všimnete náhlé bolesti.

Komplikace způsobené osteoartrózou

Vzhledem k tomu, že osteoartróza může nejčastěji udeřit přes noc, snadno narušuje váš spánek. Může také snížit vaši produktivitu a způsobit nárůst hmotnosti. Osteoartróza kolen se může také vyvinout v závažný stav čtvrtého stupně. Tehdy si situace žádá ošetření chirurgickým zákrokem, možná úplnou náhradu kolene. Navíc bez správné léčby může bolest vést k úzkosti a depresi.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Health.clevelandclinic.org