Braňte se bolesti zad a protáhněte podpůrné svaly

Bolesti zad trápí stále větší počet lidí. Je to dáno sedavým způsobem života a nedostatkem pohybu. Ani posilováním zádových svalů ale nedocílíte absolutní úlevy. Do hry totiž vstupují i svaly, vazy a úpony, které nejsou tolik zjevné a slouží ke stabilizaci kostry, kterou drží pohromadě. A právě tyto svaly, pakliže nejsou dostatečným způsobem protahovány, mohou způsobovat bolestivé stavy zad, kyčlí a podráždění sedacího nervu. Pokud i vás trápí zmíněné druhy bolestí, poradíme vám několik jógových cvičení, které vám pomohou od bolestí ulevit.

Pozice velblouda

Klasická jógová pozice, kdy začínáte v kleče na kolenou, které jsou od sebe na šířku pánve, abyste zachovali stabilitu. Rukama se opřete o svá bedra, případně o paty, pokud můžete, a zatlačte své boky dopředu a vzhůru, co nejvíce dokážete. Pozor, nejděte příliš přes bolest, abyste si neublížili. Pokud vám bude póza zpočátku činit potíže, nepřemáhejte se, ale pokračujte v tréninku. Za pár dní se vám bude dařit víc.

Wide-Forward Fold

Široce rozkročená pozice. Začněte vsedě na podlaze s nohama široce roztaženýma od sebe tak daleko, jak jen můžete ještě udržet pohodlně natažená kolena. Natáhněte ruce před sebe a snažte se chytit za kotníky a co nejvíce se přiblížit tělem k podlaze. Ramena držte stále uvolněná a nepřitahujte je nahoru k uším. Když vám to půjde, vyzkoušejte tutéž pozici, akorát ve stoje.

Pozice žáby

Postavte se na všechny čtyři a pomalu začněte roztahovat kolena co nejdále od sebe, aniž byste narovnali nohy. Pokuste se roztáhnout nohy od sebe natolik, abyste se pánví dotkli podlahy. Pak pokrčte ruce v loktech a přitiskněte k podlaze i hrudník a nakonec i hlavu.

Široký boční výpad

Postavte se rovně s nohama od sebe. Předkloňte se a položte prsty na podlahu. Přejděte rukama k jedné noze a pomalu pokrčujte její koleno, přičemž špičku druhé nohy stočte směrem ke stropu. Pokračujte do té doby, než dosáhnete plného výpadu. Pak se pomalu vraťte do výchozí pozice a opakujte na druhou stranu.

Motýlek

Posaďte se do tureckého sedu a spojte chodidla. Záda udržujte rovná a ramena dole. Začněte kmitat koleny k podlaze, co nejvíce vám to půjde. Pro lepší protažení zatlačte lokty na kolena a jemně je tiskněte směrem dolů.

Obrázky: Freepik