Dítě s migrénou: Jak ji mohou rodiče identifikovat a adekvátně pomoci

Bolest hlavy způsobená migrénou je považována za jednu z nejintenzivnějších bolestí, která je schopná narušit každodenní život a soustředění na běžně vykonávané úkoly. Toto nepohodlí je obtížně snesitelné pro dospělého, natož pak pro malé dítě, které ještě není stavěné na snášení intenzivní bolesti. Podle informací deníku Washington Post je jen na území USA postiženo migrénou až deset procent dětí. Jak těmto nebohým malým pacientům pomoci a jak vůbec mohou rodiče zjistit, že jejich ratolest trpí tak nepříjemným onemocněním?

Příznaky migrény jsou u dětí i dospělých stejné

Migrény způsobují charakteristické soubory příznaků, které pacientům velmi ztěžují každodenní život. Patří mezi ně typická ostrá pulzující bolest, kromě toho také nevolnost a pocit na zvracení, citlivost na zvuky, pachy a na světlo, vyskytnout se může rozmazané vidění a závratě. Tyto příznaky se často vyskytují až 24 hodin před samotným migrenózním záchvatem.

Co se týče příčin, často za záchvatem migrény stojí nízká hladina cukru v krvi, nedostatek spánku, dehydratace, stres či hormonální změny. Spouštěčem potíží pak mohou být i různé potravinové alergie. Nejčastěji se vyskytují v souvislosti s konzumací mastných či zpracovaných jídel, citrusových plodů nebo čokolády. Pokud souvislost s nějakým druhem potraviny zjistíte, měli byste ji konzumovat s mírou, případně vůbec.

Dítě s migrénou může mít potíže ve škole i doma

Protože na děti často bývá vzdělávacím systémem i samotnou rodinou vyvíjen velký psychický tlak na výkonnost, mívají záchvaty migrény velmi fatální dopady, protože ho de facto vyřadí z provozu a dítě tak nemůže dostát všem požadavkům, které jsou na něj z okolí kladeny. Tyto požadavky mohou být ostatně také spouštěčem migrény. Pokud zpozorujete výše zmíněné příznaky, mějte pro své dítě pochopení a pokuste se ho zapojit do hledání řešení.

V případě vyhledávání příčiny a její souvislosti s jídlem nebo pitím, můžete dítě požádat, aby si vedlo deník potravin, které snědlo a také dalších faktorů a situací, které se objevily předtím, než se migréna spustila. Mělo by také zapsat příznaky a délku trvání bolesti.

Vhodné je také po dobu jednoho měsíce vyřadit z jídelníčku dítěte potraviny, o kterých je obecně známo, že jsou častým alergenem a naopak zařadit potraviny, jako je losos, ořechy a další zdroje zdravých tuků, které prokazatelně frekvenci výskytu migrény snižují až o padesát procent.

Vždy dopřejte svému dítěti dostatečné množství jídla a pití a ujistěte se, že má dostatečné množství spánku na kvalitní matraci.

Obrázky: Freepik