Chytrý trik, jak nastartovat auto s vybitou baterií, když nemáte pomocníka

Po těžkém pracovním dni sednete do auta, otočíte klíčkem – a nic. Baterie je vybitá. Vy ale nemáte kolem sebe ani jediného jiného řidiče, který by vám pomohl startovacími kabely, ani kohokoliv jiného, kdo by vás alespoň roztlačil. Co teď? Má tato situace vůbec nějaké řešení? Všemocný internet přišel s jedním takovým řešením, které je, jak už to tak bývá, sice velmi neotřelé a neobvyklé, nicméně vážně funguje.

Kouzelná slova zní: Lano a hever

Krizový návod, který se vám chystáme představit, sice není z nejjednodušších, nicméně v nouzi se hodí cokoliv, co vám pomůže nezůstat trčet tam, kde právě jste a dopravit se v pořádku zpátky domů. Vše, co k provedení tohoto triku budete potřebovat, je tažné lano a zvedák. A trochu fyzické síly. A co s tím vším budete dělat?

Nejprve si uvědomte, zda vlastníte automobil s předním nebo zadním náhonem. To znamená, která kola během jízdy auto pohánějí kupředu. Pokud si tím nejste jistí, můžete si tuto informaci o svém voze vyhledat na internetu, případně v manuálu vašeho vozu, pokud jej ještě máte. Pokud ne, nezbývá vám než spolehnout se na metodu pokus-omyl. Většina aut v dnešní době je vybavena předním náhonem, proto by vaše snahy měly být orientovány tímto směrem.

Roztočte ho jako káču

Zvedák umístěte pod zadní nebo přední nápravu (podle toho, zda jste zjistili, že máte přední nebo zadní náhon) a zvedněte auto tak, aby bylo kolo lehce ve vzduchu a nedotýkalo se země. (Pokud s ním jde snadno otočit, není to to kolo, na kterém by byl náhon, a proto auto spusťte dolů a opakujte svou snahu s druhou stranou vozu). Když je auto ve vzduchu, zařaďte druhý rychlostní stupeň a zapněte klíček.

Pak se vraťte zpátky ke kolu. Obtočte ho několikrát tažným lanem kolem dokola podél pneumatiky tak, aby lano bylo ve směru otáčení kola. Uchopte volný konec lana a ze všech sil za něj zatáhněte tak, aby se kolo roztočilo. Hned napoprvé by měl vůz nastartovat.

Obrázky: Almanaquesos