Ušijte si vlastní roušku. Není to nic těžkého!

Povinnost nosit roušky se vrací! Rouška je dnes naprostý základ a v podstatě se stává součástí našich životů. Vyrobit si ochranu úst doma naštěstí není žádný problém. V následujícím článku vám poradíme, jak na to.

Potřebovat budete šicí stroj (ale postačí vám i jehla a nit), jakoukoliv bavlněnou látku, žehličku, metr, špendlíky, nůžky a tužku. Pro výrobu jedné roušky butete potřebovat čtverec látky široký 20 cm a čtyři pruhy dlouhé 40 a široké 3,5 cm. 

Šijeme roušku

Kraje čtverce postupně dvakrát přehněte a pečlivě zažehlete. Dále postupně vezměte všechny čtyři pruhy látky. Nejprve každou přehněte v půlce a zažehlete. Následně přeložte každou z polovin opět na polovinu a i ty přežehlete. Pak to celé přehněte na polovinu a naposledy zažehlete. Tak si vytvoříte základ pro pevné tkanice. Pokud nevyrábíte roušky pro potřebu v nemocnicích, můžete si jejich výrobu usnadnit a místo pruhů látky použít gumičku či provázek.

Připravte si šablonu

Teď přichází čas na šití. Vezměte čtverec látky a oba okraje, které jste si zažehlili, prošijte. Poté postupně vezměte všechny připravené tkanice a prošijte i ty. Budoucí roušku ale ještě budete muset nařasit. Tužkou si od obou okrajů zakreslete rozestupy vzdálené od sebe 3 cm, 2 cm, 2,5 cm a 2 cm. Pokud budete roušek šít víc, nebude od věci připravit si jednoduchou šablonu.

Špendlení a řasení

Následně pak jednu značku přiložte ke druhé a výsledný záhyb si zašpendlete. Vznikne vám tak základ pro ideální nařasení roušky. Okraje takto nařasené roušky nakonec prošijete. Nakonec zbyde přišít k roušce tkanice, abyste jí měli za co přivázat. Na úplný konec roušku přežehlete a bude hotovo.

Vybírejte na mikaton.cz

Podařilo se? Pokud ne, stále existuje možnost koupit si roušku již ušitou. Kvalitní a cenově dostupné bavlněné roušky nabízí například internetová galanterie Mikaton (mikaton.cz). V nabídce však jsou i stylové antivirové šátky stejně jako roušky dětské a nanoroušky.