Časné příznaky cukrovky projevující se na pokožce. Žádné z těchto kožních změn byste neměli ignorovat

Cukrovka typu 2 je zpravidla spojována s obezitou nebo nadváhou. Vědci předpovídají, že bude výskyt cukrovky v nejbližších letech narůstat. Asi u třetiny lidí se příznaky cukrovky mohou objevit na pokožce, což nám naznačuje, že jakékoliv kožní změny bychom rozhodně neměli ignorovat. Toto jsou některé z nich.

Bakteriální a plísňová infekce

Místo na kůži, napadené bakteriální nebo plísňovou infekcí, bude horké, oteklé, bolestivé a svědivé. Tyto infekce se mohou objevit kdekoli na těle, nejčastěji mezi prsty na nohou, kolem nehtů a na pokožce hlavy.

Diabetické puchýře

Buď můžete pozorovat jeden veliký puchýř, nebo shluk menších, které mají tendenci tvořit se především na rukou, nohou, chodidlech nebo předloktí.

Diabetická dermopatie

Jedná se o stav kůže, který způsobuje skvrny nebo linky na pokožce. Obvykle se tvoří na holeních, ale také na pažích, stehnech nebo trupu. Skvrny jsou často hnědé a spousta lidí je zaměňuje se stařeckými skvrnami.

Eruptivní xantomatóza

Malé červenohnědé hrbolky často vypadající jako pupínky, které se za čas vyvinou v neobvyklou nažloutlou barvu. Nacházejí se na zádech, stehnech, loketní nebo kolenní jamce. Eruptivní xantomatóza je obvykle svědivá.

Suchá, svědivá pokožka

Při cukrovce je pravděpodobné, že budete mít suchou a svědivou pokožku kvůli vysoké hladině cukru v krvi. Je to způsobeno tím, že hladina glukózy v krvi je nezvládnutelná a tělo se pokouší její přebytek vylučovat z krve prostřednictvím zvýšeného močení. Tato ztráta tekutin může způsobit svědění a suchost pokožky.

Zdroj: womanworking.com