Časté potíže s nadýmáním nevěstí nic dobrého. Kdy je lepší navštívit lékaře

Mnoho lidí by si raději nechala roztrhat střeva, než by si ulevili na veřejnosti. Únik plynů je často vnímán jako něco trapného a pobuřujícího. Přitom odchod plynů z těla je známkou dobrého zdraví. Je to znamení, že vaše střeva pracují dobře. Prospěšné bakterie jsou v rovnováze. Tím pádem posilují váš imunitní systém a zlepšují střevní funkce. Co když je ale plynů příliš? Přečtěte si, jaká onemocnění mohou být příčinou častého nadýmání.

Proč vznikají plyny?

Plyny vznikají v důsledku přirozeného procesu organismu. Jsou výsledkem fermentace organických látek, na které se podílejí bakterie tlustého střeva. Plyny pak mohou unikat konečníkem nebo v podobě říhání tedy ústy.

Příliš mnoho nahromaděných plynů může být symptomem závažnějších onemocnění

Plyny vylučujeme přibližně 5 – 10krát denně. Toto je optimální stav, který by vás neměl nijak znepokojovat. Zpozornět byste měli, pokud pozorujete tyto příznaky:

  • Plyn se vám hromadí ve střevech
  • Trpíte nadýmáním
  • Máte bolesti

Přebytek střevních plynů může být příznakem řady onemocnění

Samozřejmě, že se nejedná o jednorázovou záležitost. Nadýmáni zažil během svého života snad každý a vůbec nic to neznamenalo. Pokud je ale nadýmání na denním pořádku, není to normální a je nutné to řešit.

Příčinou nadýmání může být:

  • Nevhodná a nezdravá strava – často plná cukrů
  • Intolerance laktózy a potravinové alergie
  • Kyselinový reflux
  • Syndrom dráždivého střeva a potíže s pankreatem

Podle odborníků můžou plynatost způsobit také psychické obtíže, nejčastěji úzkost. Pokud vás plynatost trápí dlouhodobě, budete muset navštívit lékaře, který vám provede nezbytné testy. Testy odhalí možné potravinové alergie a vyloučí, nebo potvrdí jiná onemocnění.

Obrázky: Freepik