Čekáte právě miminko? Nebo už miminko máte a kojíte ho? Pak jistě víte, že vaše výživa musí pokrýt nejen vaše potřeby, ale i potřeby dítěte. Víte, jaké živiny jsou pro vás v tomto období mimořádně důležité?

Co užívat v těhotenství a při kojení?

Čekáte právě miminko? Nebo už miminko máte a kojíte ho? Pak jistě víte, že vaše výživa musí pokrýt nejen vaše potřeby, ale i potřeby dítěte. Víte, jaké živiny jsou pro vás v tomto období mimořádně důležité?

Základem je zdravý jídelníček

Pokud jste těhotná nebo kojíte, základem vašeho jídelníčku by měly být čerstvé a dobře stravitelné potraviny. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, zdravých tuků a bílkovin. Kromě konzumace zdravých potravin si příjem důležitých látek lze pojistit i užíváním vitamínů a minerálů obsažených v doplňcích výživy.

Doplňky pro těhotné a kojící ženy

1. Kyselina listová

Kyselina listová se považuje za nejdůležitější vitamin v těhotenství. S jejím užíváním se doporučuje začít již v období, kdy plánujete otěhotnět a pokračovat během celého prvního trimestru. Jde o vitamin B9, který v prvním trimestru přispívá ke snížení rizika vzniku vývojových vad plodu a rozštěpu páteře. Kyselinu listovou obsahuje zejména listová zelenina, a to především špenát, dále i citrusy, fazole či hrášek.

2. Železo

Protože během těhotenství vzrůstá spotřeba železa až dvojnásobně, mírnou anémií trpí téměř všechny nastávající maminky. Železo obvykle chybí i maminkám, které kojí. Zvyšte proto příjem potravin bohatých na železo, jako jsou červené maso, luštěniny či ořechy. Jeho vstřebávání podpoříte konzumací jídel a nápojů s vysokým obsahem vitamínu C, kterými jsou například jahody, pomerančová či rajčatová šťáva. Železo můžete užívat i v podobě doplňku, který vám předepíše lékař.

3. Magnézium

Magnézium (nebo hořčík) napomáhá ke správnému vývoji nervů, svalů a kostí miminka. Pokud hořčík chybí vašemu organismu, může se to projevit křečemi, a to zejména nočními křečemi v lýtkách. Magnézium lze však užívat i ve formě tobolek či rozpustných tablet.

4. Vápník

Vy i vaše dítě potřebujete vápník na silné zuby a kosti. Vápník však zároveň pozitivně ovlivňuje i chod nervové, svalové a oběhové soustavy a je také důležitý pro zajištění správné srážlivosti krve. Vápník obvykle chybí i kojícím ženám. Příjem vápníku si zabezpečíte zejména konzumací mléčných výrobků, ale i brokolice a růžičkové kapusty, sušeného ovoce, mandlí či sezamu.

5. Omega-3 mastné kyseliny

Miminko potřebuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny pro správný vývoj nervové soustavy a mozku. Jejich zdrojem jsou zejména ryby. Do svého jídelníčku zařaďte alespoň dvě porce ryb týdně, pozor však nesmí jít o ryby syrové. Jak rostlinná náhrada mohou sloužit oleje, zejména lněný, sezamový nebo olivový.

6. Další vitaminy

• vitamíny skupiny B – přispívají ke správnému vývoji nervové soustavy miminka, a zároveň dodává energii mamince,

• vitamín C – posiluje imunitní systém v období těhotenství,

• vitamín D – podílí se na správném fungování imunity, je důležitý pro zdravou pokožku a zrak a spolu s vápníkem podporuje sílu kostí a zubů dítěte,

• vitamín E – udržuje energii a slouží k podpoře krevního oběhu,

• vitamín A – potřebuje miminko pro správný vývoj kostí, očí, zubů a kůže.

Náš tip: Doplňky výživy vhodné pro období těhotenství a kojení můžete zakoupit se slevou pomocí portálu Vasekupony.cz. Stačí, když využijete Dr. Max slevový kupón, Pilulka slevový kód nebo jiné slevové kódy a určitě ušetříte.

Jak si vybrat nejlepší doplňky výživy?

Pokud jste si již prohlíželi nabídku vitamínů a minerálů vhodných pro období těhotenství a kojení, už víte, že jejich výběr je skutečně široký. Podle čeho si tedy můžete vybírat?

• dejte na doporučení svého gynekologa,

• přečtěte si příbalový leták – doplňky musí být určeny pro těhotné a kojící ženy,

• doplňky by měl být bez barviv, konzervantů a jiných přídavných látek.