Cenově dostupné prostředky k domácímu čištění stříbra

Věřte tomu nebo ne, ale i stříbro se dokáže potit. V důsledku vysoké vlhkosti začne černat a ztrácet svůj lesk. Řešení existují hned dvě – buď si zakoupíte v klenotnictví speciální nástroje určené pro čištění drahých kovů nebo se uchýlíte k domácí metodě pomocí dostupných prostředků.

Roztok z amoniaku

Připravte si domácí čisticí prostředek z 1 čajové lžičky amoniaku, peroxidu vodíku a trochy tekutého mýdla pro děti. Stříbro ponořte do tekutiny na 15 minut nebo i déle, záleží na úrovni znečištění, a poté otřete hadříkem z mikrovlákna.

Voda z vařených brambor

Další zajímavou metodou čištění je prostřednictvím vody z vařených brambor. Jakmile vychladne, vylijte ji do misky vyloženou alobalem a ponořte stříbro na 5 minut.

Ocet

Ocet je alfou a omegou, jakmile jde o čištění a úklid. Vložte stříbro do 9% octa a přiveďte k varu. Po chvíli vyjměte stříbro a otřete bavlněným nebo semišovým hadříkem.

Solný roztok

Jednou z dalších možností je příprava solného roztoku v poměru 1 čajové lžičky soli na sklenici vody. Přiveďte roztok k varu a vložte stříbro na 15 minut do vroucí tekutiny. Po uplynutí potřebného času vytáhněte a otřete suchým hadříkem.

Obrázky: Pixabay