Chcete-li se kvalitně vyspat, tak nejezte tyto potraviny těsně před spaním

Kvalitu spánku nám nezajistí pouze počet hodin a naprostá tma a ticho v místnosti, ale také potraviny, které před spaním konzumujeme, respektive v tomto případě nekonzumujeme. Pokud se chcete skutečně dobře vyspat, vyvarujte se následujícím potravinám těsně před tím, než si půjdete lehnout do postele.

Kofein

Všichni víme, že kofein udržuje tělo vzhůru, ale co možná nevíme je, že se tato složka nevyskytuje pouze v kávě, ale i v některých sycených nealkoholických nápojích nebo i lécích. K zajištění klidného spánku byste se proto měli vyhnout kofeinu v jakékoli formě alespoň 8 hodin před spaním.

Alkohol

Spousta lidí žije s utkvělou představou, že sklenka vína před spaním nám zajistí dobrý spánek. Ale studie ukazují, že alkohol v mnoha případech vede k nespavosti, protože ovlivňuje REM fázi, tedy čas, kdy naše tělo nejvíce odpočívá a regeneruje. Doporučuje se tedy, abyste si sklenici svého oblíbeného vína vypili nejpozději 2 hodiny předtím než jdete do postele.

Voda

Není třeba zdůrazňovat, jak je voda pro naše tělo a zdraví důležitá, ale její konzumace před spaním se rozhodně nedoporučuje. Chození na toaletu v noci narušuje hluboký spánek a vaše tělo a buňky nebudou schopné regenerovat tak, jak potřebují.

Kvašené potraviny

Tyramin je aminokyselina nacházející se v kvašených potravinách, rozinkách, avokádu a paprikách. Výrazně zvyšuje hladinu dopaminu v těle, což vede k potížím s usínáním. 

Obrázky: Freepik