Jak ubližujeme našim ledvinám, aniž bychom o tom vůbec věděli

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Jsou zodpovědné za filtrování krve, odstraňování škodlivých látek, toxinů a jiného odpadu z našeho organismu, vylučování hormonů a udržování minerální rovnováhy. Přesto všechno ale s nimi nezacházíme tak, jak bychom měli. I když jsou tak silné, že dokáží pracovat i s 80% ztrátou funkce, je velmi důležité je nepřetěžovat, protože selhání ledvin je nevratný, život ohrožující stav. Proto bychom se měli vyvarovat následujícím situacím.

Nadměrný příjem soli

Potraviny s vysokým obsahem sodíku zvyšují krevní tlak a poškozují krevní cévy ledvin, což může vést k samotnému selhání ledvin. Zkuste místo soli jídlo ochutit pomocí koření, nebojte se experimentovat.

Nedostatek spánku

Spánek ovlivňuje fungování celého našeho těla, tudíž i ledvin, které jsou kontrolovány cykly spánku a bdění.

Nízký příjem tekutin

Měli bychom pít nejméně 6 – 8 sklenic čisté vody denně, abychom byli dostatečně hydratovaní. V opačném případě dojde k dehydrataci a ledviny nebudou mít šanci filtrovat škodlivý odpad z našeho těla ven.

Konzumace sladkých, perlivých nápojů

Tyto nápoje zatěžují nejen ledviny, ale i celé tělo. Nejste schopni správně uhasit žízeň a zvyšujete hladinu cukru v krvi. Zároveň se vystavujete riziku cukrovky, což je opět jen krok od selhání ledvin.

Sedavý životní styl

Pokud celé dny převážně sedíte, není to nic dobrého pro vaše zdraví. Poškozujete ledviny i krevní oběh. Zkuste krátkou procházku nebo projížďku na kole. I v práci si můžete naordinovat malé pauzy, během nichž se projdete po kanceláři.

Obrázky: Freepik