Cholestáza v těhotenství: Silné svědění, které nedá spát vám ani vašemu dítěti

Cholestáza v těhotenství představuje silné svědění, zejména na rukou a nohou, jenž se vyskytuje později ve druhém nebo během posledního trimestru. U matky se sice nejedná o žádná zdravotní rizika, ale pro dítě je velice nebezpečná. Cholestáza nastává, když játra nemohou správně vylučovat žluč, tekutinu, která pomáhá tělu zpracovávat tuk.

Příznaky cholestázy v těhotenství

V případě cholestázy v těhotenství se mohou vyskytnout následující příznaky:

  • Intenzivní svědění, zejména na dlaních a chodidlech, které se v noci často zhoršuje
  • Tmavá moč
  • Světlá stolice
  • Žloutenka projevující se na bělmu očí, pokožce a jazyku

Každá těhotná žena, jež vykazuje výše uvedené symptomy, by měla co nejdříve informovat svého lékaře, jelikož by se mohlo jednat o riziko pro její ještě nenarozené dítě.

Příčiny cholestázy v těhotenství

Žluč pomáhá našemu tělu zpracovávat tuk. Skládá se především z cholesterolu, žlučových solí a pigmentu bilirubinu. Tvoří se v játrech a ukládá se ve žlučníku, odkud putuje žlučovodem do dvanáctníku. Někdy se ale může stát, že určitá překážka brání žluči v opuštění jater, což vede ke stavu známému jako extrahepatální cholestáza, tedy mimojaterní příčina poruchy odtoku žluči. K intrahepatální cholestáze dochází, jakmile je problém s eliminací žlučové soli z jater, k čemuž dochází především během těhotenství. Předpokládá se, že těhotenské hormony, zejména estrogen, mohou ovlivnit správnou funkci žlučníku a jater.

Obrázky: Freepik