Chraplavý hlas doprovázený dráždivým kašlem. Poznejte příznaky a možnosti léčby laryngitidy

Laryngitida je obecně popisována jako zánět hrtanu. Může být akutní nebo chronická, ale ve většině případů se objeví náhle a ustoupí do dvou týdnů. Pokud je však laryngitida chronická, mohou příznaky přetrvávat po dobu 15 dnů a déle. Pokud o tomto onemocnění příliš nevíte, je čas to napravit. Zde jsou běžné příčiny a příznaky laryngitidy.

Příčiny laryngitidy

Mezi běžné příčiny laryngitidy patří:

  • Nachlazení nebo chřipka
  • Reflux žaludeční kyseliny
  • Nadměrné namáhání hlasivek
  • Podráždění v důsledku alergie nebo vdechování tabáku
  • Vystavení chemikáliím

Nachlazení a chřipka jsou nejčastějšími příčinami akutní laryngitidy, zatímco gastroezofageální refluxní choroba je hlavním důvodem pro vznik chronické laryngitidy, která může být také způsobena závažnějšími problémy, jako je poškození nervů, polypy, rakovina nebo uzliny v hlasivkách.

Příznaky laryngitidy

Hlavním příznakem laryngitidy je chraplavý hlas. Kromě chrapotu můžete zaznamenat i otoky v hrdle, horečku, lechtání v krku a suchý kašel. Zřídka můžete zcela ztratit hlas. Dalšími běžnými symptomy jsou sucho a bolest v krku a potíže s polykáním.

Léčba laryngitidy

V případě akutní laryngitidy je nejprve nutné nechat hlas odpočinout a několik dní mluvit minimálně. Také je nezbytné bojovat proti kašli pomocí sirupů, pastilek a čaje s medem. Aby nedošlo k dalšímu podráždění hrtanu, měli bychom pít spoustu tekutin a vyhýbat se vdechování kouře. Pokud příznaky přetrvávají déle než 10 dní, je čas poradit se s lékařem.

V případě chronické laryngitidy je návštěva lékaře vždy nutná, aby se zjistila základní příčina problému. Pokud laryngitida způsobila poškození hlasivek, může být nutný chirurgický zákrok.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Proionta-tis-fisis.com