Chystáte se vycestovat do zahraničí? Zde jsou nejdražší města světa

Většina lidí, kteří žijí v důležitých světových metropolích, si často stěžují na dostupnost bydlení a na denní náklady spojené s provozem své domácnosti. Ekonomická světová zpravodajská jednotka každoročně vydává seznam nejdražších měst na světě a vychází tak z celosvětové zprávy o životních nákladech, jako je nájemné, jídlo, pití a oblečení. Asijská města se v posledních letech chopila své příležitosti a obsazují ta nejvyšší místa, přičemž už pátým rokem vládne Singapur. Zatímco životní náklady v některých městech výrazně vzrostly, politická nestabilita a zhoršující se ekonomické podmínky na druhé straně vedly k prudkému poklesu. Jste-li už ostříleným cestovatelem nebo teprve začínáte poznávat svět, vždy je dobré vědět, co čekat. A u těchto následujících měst čekejte, že si budete muset zabalit větší obnos peněz.

Tokio, Japonsko

Tokio bylo kdysi nejdražším městem na světě a od roku 1992 si drželo prvenství téměř po dvě desetiletí. Dokud jej v roce 2013 nesvrhl Singapur. Jeho pokles z první desítky je způsoben oslabením národní měny oproti dolaru.

Los Angeles, USA

Dobrý hospodářský růst v USA v roce 2018 měl za následek prudké zhodnocení amerického dolaru, což zase vedlo ke zvýšení relativních životních nákladů. Tím se Los Angeles, které v posledních letech vypadlo z prvních deseti měst v žebříčku, dostalo zpět na seznam. Město, které je známé tím, že je domovem Hollywoodu, přitahuje mnoho návštěvníků a migrantů, což zase vede k zatížení zdrojů a zvyšování cen.

Tel Aviv, Izrael

Životní náklady v ekonomickém a technologickém centru Izraele v posledních pěti letech výrazně vzrostly. S obnovou města zároveň stouply náklady na základní potraviny, jako je například chléb a mléko.

New York, USA

I New York se dostal do žebříčku nejdražších měst na světě. Ocitl se v první desítce a po vzestupu dolaru vyskočil až o šest míst nahoru. Vzhledem k tomu, že je město domovem nejvyššího počtu miliardářů na světě, není žádný div, že si stále drží své čestné místo, pokud jde o nejdražší světové metropole.

Ženeva, Švýcarsko

Společně s Curychem patří Ženeva do první pětky seznamu. Jsou zde vysoké náklady na osobní péči, rekreaci, zábavu a na chod domácnosti. Přítomnost mnoha mezinárodních organizací ve městě, jako je sídlo OSN a Červeného kříže, učinila z Ženevy celosvětové centrum diplomacie. Ženeva má ve skutečnosti tu čest hostit největší počet mezinárodních organizací na světě. Její ekonomika se zaměřuje především na služby, specializující se především na bankovnictví a financování mezinárodního obchodu.

Paříž, Francie

Paříž se objevuje na vrcholu už od roku 2003, letos však vyskočila o tři místa, aby se o nejlepší pozice podělila s Hongkongem a Singapurem. Paříž je jedním z hlavních finančních center v Evropě a sídlí v ústředí deseti největších francouzských společností. Přestože v pařížské ekonomice do značné míry dominují služby, stále je významným výrobním střediskem pro auta, letectví a ekologický průmysl. Bohatství v Paříži není rovnoměrně vyvážené, takže je pro chudší úseky extrémně obtížné vyrovnat se s rostoucími životními náklady.

Jak se vám dnešní článek líbil? Máte zkušenost s některým z těchto měst? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: wowtravel.me