Co by měla vědět každá žena o potratu a kdy je vhodné plánovat další těhotenství

Potrat je devastující zážitek pro každou ženu, jedná se o skutečnou bolest, která může být větší, než si vůbec dokážeme představit. Rádi bychom proto poskytli několik informací o emocionálním a fyzickém zotavení, která jsou důležitou součástí tohoto procesu, v naději, že vás provedou tímto těžkým obdobím nebo lépe pochopíte ženy, které si takovou situací zrovna procházejí.

Co očekávat aneb prvotní pocity

Tato ztráta, jako každá jiná, bude zahrnovat lavinu nepředvídatelných emocí, jež se budou objevovat bez zdánlivých spouštěčů. V rané fázi přijde šok a popírání a nedůvěra ohledně situace, v jaké se zrovna ocitáte. Můžete také cítit vztek sama na sebe nebo na jiné věci, jež vás za normálních okolností nijak neovlivňují. Zejména uvidíte-li těhotné ženy, které by ve vás mohly vyvolat žárlivost i hněv. V těchto chvílích je třeba si uvědomit, že vaše emoce jsou zcela normální a odůvodněné. Buďte laskavá sama k sobě a dopřejte si šanci na uzdravení.

Zvládání emocí

Co je obzvláště důležité – získat dostatečný odpočinek po prvních 24 hodinách přerušení těhotenství. Možná budete mít tendenci ihned se vrátit do každodenní rutiny ve snaze co nejrychleji překonat bolest, ale opravdu zpomalte a plně prožijte zármutek. Řešení těchto těžkých emocí usnadní přijetí situace a zvládnutí budoucích záchvatů smutku. V takových případech nepotlačujte své emoce a projděte celým truchlícím procesem, je to skutečně nezbytné.

Fyzické zotavení

Po potratu může žena zažívat vaginální krvácení, bolest břicha a prosakování mléka z prsu, a to vše i týden po přerušení těhotenství. Po návštěvě lékaře můžete sama předcházet infekci tím, že:

  • Budete používat spíše vložky než tampóny.
  • Místo koupele se budete sprchovat.
  • Nebudete mít pohlavní styk.
  • Budete si měřit po dobu 5 dní po potratu teplotu, a pokud dosáhne 37,7 stupňů, zavolejte svého lékaře.
  • Pokud budete zažívat skutečně silnou bolest nebo silné krvácení, neváhejte volat lékaře.

Plánování dalšího těhotenství

Statisticky vzato, většina z žen, které prodělaly potrat, prožívají při dalším těhotenství naprosto zdravé období. Je ale třeba nějakou dobu počkat. Nejdříve byste se měla začít pokoušet o dítě, jakmile uplyne alespoň jedno menstruační období, aby se zajistilo úplné uzdravení dělohy. K usnadnění dalšího těhotenství začněte užívat kyselinu listovou, jež přispívá k rozvoji mozku a míchy plodu.

Pokud se vám zdál dnešní článek přínosný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com