Co je dobré vědět, než se vydáte do klenotnictví pro snubní prsteny

Při výběru snubních prstenů je třeba zvážit nejen jejich vzhled, ale také materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Je důležité, aby se vyznačovaly především svou trvanlivostí, pokud chcete, aby vám vydržely roky.

Žluté zlato

Žluté zlato je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu snubních prstenů. Jistě osloví především ty, kteří dávají přednost klasice. Zpravidla obsahují 58,5% čistého zlata, což je dobře. Znamená to vysokou odolnost vůči vnějším faktorům. Čisté 99,9% zlato je totiž příliš měkké a rychle se poškrábe.

Bílé zlato

Jedná se o slitinu obsahující čisté zlato s příměsí jiných kovů, jako je stříbro, nikl, palladium nebo platina. Snubní prsteny z bílého zlata jsou pokryté vrstvou rhodia, které dává slitině čistou stříbrnou barvu. Tento kov se ale časem ošoupe a tím odhaluje skutečnou barvu bílého zlata – slámově žlutou. V takovém případě lze rhodium aplikovat opětovně, ale jedná se o poměrně nákladný postup. Přesto je ale bílé zlato z hlediska trvanlivosti odolnější než žluté. Díky příměsím ostatních kovů je hlavně tvrdší.

Platina

Platina je považována za nejcennější materiál v oblasti klenotnictví – je velmi vzácná, což také naznačuje její cena. Platina je barvou podobná stříbru. Je mimořádně trvanlivá a mnohem odolnější vůči poškrábání než zlato. I po mnoha letech budou platinové snubní prsteny vypadat jako nové. Pokud se rozhodnete právě pro platinu, připravte se, že za její jedinečný vzhled a vlastnosti budete muset připlatit.

Palladium

Palladium je kovem klasifikovaným do skupiny platiny. Má podobnou barvu, je tvrdé, lehké a zároveň za dostupnou cenu. Navíc nezpůsobuje žádné alergické reakce. Je tedy atraktivní náhražkou platiny.

Stříbro

Vedle zlata se jedná o jeden z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu snubních prstenů. Podobně jako zlato je čisté stříbro měkké, proto se k němu přidávají různé přísady, aby vznikla odolnější slitina. I přesto ale není stříbro tak pevné, jako je palladium nebo platina. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete pro stříbrné snubní prsteny, vaší peněžence to tolik neublíží.

Obrázky: Pixabay