Kegelovy cviky: Posílení svalů pánevního dna a zlepšení intimního života

Každá třetí žena na svém těle zaznamenává mírné problémy spojené s oslabením svalů pánevního dna. Výsledkem takových potíží může být močová inkontinence nebo nepříjemné pocity během intimity. Dobrou zprávou je, že řešení nespočívá pouze v podstoupení chirurgického zákroku. Někdy pomůže staré, dobré cvičení. V tomto případě například Kegelovy cviky, které napínají svaly a zlepšují krevní oběh.

Kegelovy cviky pro zdraví žen

Kegelovy cviky se zaměřují na stimulaci svalů pánevního dna. Byly vyvinuty americkým gynekologem Arnoldem Kegelem pro trénink intimních svalů při nekontrolovaném močení. Tato metoda je účinná a především bezpečná pro pacientky jakéhokoli věku.

Kdy lékaři Kegelovy cviky doporučují

  • Pro posílení pánevního dna – dělohy, močového měchýře i konečníku
  • V rámci přípravy na porod, aby se proces urychlil a nedošlo ke zranění
  • Pro prevenci inkontinence moči
  • Pro obnovu genitálií po porodu
  • Pro zúžení stěn vagíny a zvýšení její pružnosti, což může výrazně zlepšit kvalitu sexuální života

Jak Kegelovy cviky provádět

Velikou výhodou Kegelových cviků je, že je můžete provádět v podstatě kdekoliv – doma, v práci, při sledování televize, při obědě, prostě kdykoliv a kdekoliv. Navíc, samotné cvičení je velice jednoduché, zkrátka si představte, že se vám chce na toaletu a vy se snažíte nutkání močení zadržet. Zatnete svaly a držíte alespoň 5 vteřin. Postupně zvyšujte intervaly na 8 – 10 sekund a opakujte 10 – 15krát.

Pokročilé cvičení

Po klasickém cvičení si trénink trochu zkomplikujte. Rychle stahujte intimní svaly 5 – 10krát za sebou a následně 7 sekund odpočívejte. Opakujte několikrát. To zlepší krevní oběh v pánvi a zabrání zánětu.

Dýchání

Jakmile zatnete svaly a budete držet 5 vteřin, po dobu stažení svalů zadržte také dech. Poté 4 – 5 sekund vydechujte, abyste obnovila sílu.

Obrázky: Pixabay