Káva a cigareta: Výzkumy prozrazují, co ráno dělá kombinace nikotinu a kofeinu

Pro některé kuřáky není první cigareta dne tak příjemná, pokud si k ní nedají zároveň šálek lahodné kávy. To samé platí i naopak. Vědci nyní zjistili, že se možná jedná o více než jen o zvyk.

Potřeba kofeinu je více než jen zvyk

Kofein je složka v kávě, která většině lidí dodává energii a podporuje rychlejší probuzení organismus. U kuřáků tato podpora však může být trochu jiná. „Mnoho lidí si ráno rádo dopřeje šálek kávy. Jak kvůli chuti, tak i kvůli potřebě kofeinu. V kávě jsou však další molekuly, které mohou vysvětlovat, proč kuřáci tolik touží po pití kávy,“ uvedl jeden z odborníků Dr. Papke.

Ve studii vědci identifikovali v kávě dvě sloučeniny, které přímo ovlivňují určité vysoce citlivé nikotinové receptory v mozku. „Nově publikovaná zjištění musí být ještě testována na lidech, ale jsou důležitým krokem k lepšímu pochopení toho, jak káva a cigarety ovlivňují nikotinové receptory v mozku,“ řekl Dr. Roger L. Papke.

Lze potlačit ranní chutě na nikotin?

Vědci aplikovali roztok černé pražené kávy na buňky prezentující specifický lidský nikotinový receptor. Organická chemická sloučenina v kávě může pomoci opravit špatně fungující nikotinové receptory. To vede k touze po nikotinu u kuřáků, uzavřeli vědci. Jedna ze sloučenin v kávě, známá jako n-MP, může pomoci potlačit ranní chutě na nikotin.

Dr. Papke řekl, že ho zaujala myšlenka, že kuřáci závislí na nikotinu spojují kouření s ranní kávou a večer s alkoholem. Přestože byl účinek alkoholu na nikotinové receptory v mozku důkladně prozkoumán, interakce receptorů s kávou byla prozkoumána méně. „Mnoho lidí vyhledává ranní kávu kvůli kofeinu. Ale dělá káva s kuřáky ještě něco jiného? Chtěli jsme vědět, jestli jsou v kávě další věci, které ovlivňují mozkové nikotinové receptory,“ řekl Dr. Papke. Zjištění poskytují dobrý základ pro budoucí behaviorální výzkum, který by mohl dále studovat abstinenci nikotinu na zvířecích modelech.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicalxpress.com, Neurosciencenews.com