Co se člověku může stát během spánku. Nejsou to jen noční můry

Spánek je zvláštní věc. Jen si to představte – ležíte v bezvědomí, mění se vám mozkové vlny, vaše oči se pohybují tam a zpět, prožíváte živé sny a dokonce můžete vstát a procházet se. A to všechno, aniž byste si to vůbec uvědomovali. To jsou obecně známé věci, které se nám během spaní mohou dít, ale věřte nebo ne, je toho mnohem více. Zde je seznam dalších jedinečných věcí, které se vám mohou stát, když spíte.

Během sexuálního může dojít k vyvrcholení

Všichni známe takzvané “mokré sny” u mužů, ale věděli jste, že něco podobného mohou prožívat i ženy? Pohlavní styk ve snu se může zdát tak skutečný, že během něho dojde k vyvrcholení. Tělo totiž neví, jaký je rozdíl mezi snem a realitou, takže bude reagovat stejným způsobem.

Na několik vteřin můžete přestat dýchat

Někteří lidé mohou trpět stavem zvaným spánková apnoe, což znamená, že v noci přestávají na několik sekund dýchat. Onemocnění postihuje asi 25% populace a mělo by být léčeno odborníkem. 

Utlumení vašich smyslů

Pokud si myslíte, že vás budí vůně úžasné snídaně nebo naopak kouř, nespoléhejte se na to. Čím hlubší spánek, tím je těžší někoho vzbudit zápachem nebo vůní.

Noční můry kvůli hladu

Noční můry mohou nastat z mnoha důvodů, ale některé z nich jsou opravdu překvapivé. Ošklivé sny mohou být způsobeny hypoglykémií, což platí zejména tehdy, kdy jste toho během dne příliš mnoho nesnědli a trpěli hladem.

Chrápání může být skutečným problémem

Nemluvíme zde pouze o klasickém chrápání, ale o skutečně hlasitém, vibrujícím chrápání, které se může pro vás i vaše okolí stát opravdovým problémem. Tělo se během spánku uvolňuje, což způsobuje změkčení svalů v krku. Když dýcháte, tyto svaly vibrují a způsobují chrápání. Čím užší hrdlo, tím hlasitější chrápání.

Obrázky: Pixabay