V klasické literatuře a na filmových plátnech se často setkáváme s postavami se zlomeným srdcem, některé z nich z toho dokonce onemocní nebo v horším případě na následky nenaplněné lásky i zemřou. My tyto situace z racionálního hlediska máme tendenci odmítat, ale věřte nebo ne, syndrom zlomeného srdce je platným jevem nazývaným tako-tsubo (stresová) kardiomyopatie.
Zlomené srdce a věda
Věda naznačuje, že existuje vazba mezi silnou emoční reakcí na zármutek, ztrátu nebo jiné stresové srdeční choroby. Jinými slovy, to, co cítíte, může skutečně fyzicky ovlivnit vaše srdce.
Příznaky zlomeného srdce
Syndrom zlomeného srdce může vyvolat mnoho faktorů, jako je smrt milovaného člověka, rozchod nebo i ztráta zaměstnání. Dokonce jej může vyvolat i pozitivní stres v případě nečekaného večírku, svatby nebo výhře v loterii. V takových chvílích dochází k dočasnému narušení normální funkce pumpování srdce v jedné jeho části. Se syndromem zlomeného srdce budete mít pocit, jako kdyby vás začal přepadávat infarkt. Zaznamenat byste mohli i nepravidelný srdeční rytmus a kardiogenní šok, což je stav, kdy oslabené srdce nemůže pumpovat dostatek krve.
Propojení s mozkem
Na základě studií bylo také zjištěno, že mozek se podílí na vývoji syndromu zlomeného srdce. Části mozku zodpovědné za emoce a procesy, jako je tlukot srdce, dýchání a trávení, spolu nekomunikují tak dobře, jako je tomu u lidí, kteří syndromem zlomeného srdce netrpí. Výsledky výzkumu tak ukazují, že tyto změny v centrálním nervovém systému mohou být skutečně spojovány s nástupem syndromu zlomeného srdce.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál zajímavý, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womenworking.com