Co se děje v našem těle při polykání žvýkaček

I dnes žijeme v představě z dětství, že žvýkačky se v žádném případě nesmí polykat, jinak na stěnách zažívacích orgánů ulpí stejným způsobem, jako na školní židli. Varování našich rodičů i učitelů si pamatujeme dodnes a i teď si říkáme, jestli měli pravdu nebo se nás jen snažili vodit za nos. Víme, jaká je odpověď.

Je polykání žvýkaček opravdu tak nebezpečné?

Tento rozšířený mýtus je zcela neopodstatněný. Sotva existuje někdo, kdo alespoň omylem párkrát za život nespolkl žvýkačku, stačí náhlé leknutí, kašel nebo škytavka a hned si žvýkačka lebedí v našem žaludku. Pokud by ale skutečně zůstávala v našem zažívacím traktu po celá léta, mohlo by to způsobit spoustu problémů a vyvolat potřebu návštěvy lékaře.

Názor lékařů

Ačkoli obrazy žaludku a střev mohou ukazovat kousky žvýkačky starší než týden, podle odborníků nezůstává nic v trávicím systému po delší doby, máme na mysli například roky, pokud se nejedná o nic tak velkého, co nemůže ze žaludku ven.

Co se tedy děje se spolknutou žvýkačkou?

Popravdě nic zvláštního. Některé z jejích složek, jako jsou umělá sladidla, se rozpadnou. Jelikož je žvýkačka celkem odolná vůči zažívacím procesům, její gumový základ je téměř nestravitelný, takže jej zpravidla z těla dříve či později vyloučíme společně s ostatním odpadem.

Pravidelné polykání žvýkaček

Přestože žvýkačka obvykle projede naším trávicím traktem relativně bez problémů, její pravidelné polykání se rozhodně nedoporučuje. Špatný zvyk může způsobit střevní obstrukci, kterou lze řešit pouze chirurgicky. Tak jako tak není žádný důvod k panice. Žvýkačka prostě a jednoduše není schopná v těle zůstat po dlouhé roky.

Obrázky: Pixabay