Co se stane s mozkem, spíme-li pouze 6 hodin denně? Nepodceňujme důležitost kvalitního odpočinku

Všichni máme občas problémy se spánkem. Vyplývá to z nárazových stresových situací, které nás v životě potkávají, nebo ze zdravotních důvodů. Dokonce i pandemie covid-19 ovlivnila spánek některých pacientů. Je-li však neobvykle krátký spánek pravidlem, je dobré vědět, co se stane s naším mozkem, když spíme méně než 6 hodin.

Spánek je základ

Délka spánku závisí na vašich preferencích. Většina z nás spí kolem 8 hodin denně. Někteří lidé, jako jsou malé děti, potřebují spánku mnohem více. Na druhou stranu starší lidé se často probouzejí uprostřed noci nebo velmi brzy ráno a nemohou usnout, přestože jejich spánek trval pouhých 5 nebo 6 hodin.

Co se ale stane s mozkem člověka, který spí méně než 6 hodin? To se ukazuje jako velmi důležité pro naše kognitivní funkce. Dr. Rebecca Robbins o tom více vysvětluje v rozhovoru pro The Telegraph.

Mozek je za den plný toxinů

Odbornice na spánek uvádí, že zatímco spíte, váš mozek odstraňuje toxiny, které se nahromadily během dne. Bylo zjištěno, že během dne mozek produkuje toxiny, které se hromadí v souvislosti se zhoršováním neurokognitivních funkcí, jako je Alzheimerova choroba a demence.

Krátký spánek brání odstranění škodlivých látek

Jak se ukazuje, k dokončení tohoto procesu mozek produkuje i další látky, které mu pomáhají rychleji se zbavit toxinů z mozku. Krátký spánek tomuto procesu zabrání. Když spíme, mozek nejen přestane produkovat tyto toxiny, ale také produkuje mozkovou tekutinu, která ve skutečnosti omývá orgán pod tlakem, aby odstranil nahromaděné toxiny.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthshots.com