Normální hodnoty krevního tlaku podle věku a pohlaví

Krevní tlak se u každého člověka během dne trochu mění. Když se uvolníte, váš krevní tlak se sníží, když se pohybujete nebo jste ve stresu, váš krevní tlak se zvyšuje. Vysoký krevní tlak je však dlouhodobě spojen s vážnými zdravotními riziky, včetně poškození srdce, mozku a očí. Stejně tak chronický nízký krevní tlak někdy přináší podobně závažná zdravotní rizika. Naštěstí existují užitečné způsoby, jak zvládnout vysoký i nízký krevní tlak. Nejdříve je však potřeba porozumět hodnotám, které vám tlakoměr ukáže.

Co znamenají čísla krevního tlaku?

Váš krevní tlak je uváděn dvěma čísly. První číslo označuje systolický krevní tlak. Druhé číslo označuje diastolický krevní tlak.

Systolický znamená kontrakce. Systolický krevní tlak je nejvyšší krevní tlak vyvíjený, když vaše srdce bije (stahuje se) a tlačí na krevní cévy. Diastolický krevní tlak je nejnižší krevní tlak kladený na krevní cévy, jedná se o klidový stav srdce mezi jednotlivými údery, kdy se rozšiřuje (roztahuje). Systolický a diastolický krevní tlak lze obvykle snadno zaznamenat pomocí měření krevního tlaku manžetou. Měření krevního tlaku se zaznamenává jako systolický tlak/diastolický tlak v mm Hg, například 120/80 mm Hg.

Normální hodnoty podle věku u mužů

Průměrné rozmezí krevního tlaku u mužů se liší podle věkové skupiny. Věkovou skupinou s nejnižší normální hodnotou krevního tlaku jsou muži ve věku 31-35 let (114,5/75,5). Věkovou skupinou s nejvyšší normální hodnotou krevního tlaku jsou muži ve věku 61-65 let (143,5/76,5).

Normální hodnoty podle věku u žen

Stejně jako u mužů i u žen se průměrné hodnoty krevního tlaku liší podle věkové skupiny. Věková skupina s nejnižší normální hodnotou krevního tlaku se liší mezi systolickou a diastolickou hodnotou. Ženy ve věku 21–25 let mají nejnižší normální diastolickou hodnotu (115,5–70,5), zatímco ženy ve věku 31–35 let mají nejnižší normální systolickou hodnotu (110,5/72,5). Věkovou skupinou s nejvyšší normální hodnotou krevního tlaku jsou ženy ve věku 56-60 let (132,5/78,5).

Příčiny vysokého krevního tlaku

Zvýšený krevní tlak zvyšuje riziko chronického vysokého krevního tlaku. Pravidelná kontrola krevního tlaku je nezbytná, aby bylo toto riziko sníženo. Existují také některé zdravotní stavy, které zvyšují riziko chronického vysokého krevního tlaku, včetně obezity a cukrovky. Mezi další příčiny patří:

  • Rodinná anamnéza
  • Strava s vysokým obsahem sodíku a nízkým obsahem draslíku
  • Nedostatek pohybu
  • Užívání alkoholu nebo tabáku

Jak stárneme, šance na vysoký krevní tlak se zvyšuje. Jediný způsob, jak s jistotou zjistit, zda máte vysoký krevní tlak, je nechat si jej změřit zdravotní sestrou nebo lékařem.

Příčiny nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak je obecně definován jako 90/60 mm Hg (nebo nižší) a nemusí být nutně nebezpečný pro naše zdraví. Někteří lidé mají nízký krevní tlak vždy, není to u nich nic neobvyklého, takže záleží na konkrétním člověku. Náhlý pokles krevního tlaku však může být varovným signálem vážnějších zdravotních problémů. Například Parkinsonova choroba může způsobit problémy se signály vašeho těla „bojuj nebo uteč“, což může vést k nízkému krevnímu tlaku. Mezi další příčiny nízkého krevního tlaku patří:

  • Určité léky
  • Krvácení
  • Stárnutí
  • Dehydratace
  • Těhotenství
  • Cukrovka
  • Srdeční problémy

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Onhealth.com