Co se stane s vaším tělem, pokud budete ignorovat jeho potřebu odpočinku a spánku

Lidé, kteří spí méně než 5 hodin denně zřejmě nemají tušení, jak ohrožující důsledky to může mít pro jejich zdraví. Pracujete-li dlouho do noci, díváte se na televizi nebo hrajete například hry, připravujete se o zásadní prvek optimálního zdraví a funkce mozku. Zde je několik významných rizik, kterým se vystavujete, pokud budete své tělo dále vystavovat nedostatku spánku.

Reakce se zpomalují

Bez spánku se jakékoliv činnosti stávají pro vás riskantnější. Například řízení auta, protože s únavou přijdou i pomalejší reakce na podněty.

Myšlení trpí

Jedna téměř bezesná noc může mít vliv na vaši schopnost jasně myslet další den. Bez dostatečného odpočinku a spánku budete mít problém se zpracováním informací a rozhodováním. Chronická deprivace spánku může také vést k rozvoji Alzheimerovy choroby dříve než u těch, kteří dobře spí.

Imunitní systém se zhoršuje

Stejně jako stres nebo nemoc, nedostatek spánku vyčerpává imunitní systém a zvyšuje riziko četných chronických onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a srdeční choroby.

Funkce paměti a učení klesá

Náš mozek má schopnost tvořit nové neurony a uzdravovat se. Můžeme tak kontrolovat své chování, učení a paměť. Tento proces však může být narušen ztrátou spánku. 

Zvýšené emoce

Je dost možné, že se budete více hádat s kolegy nebo rodinou, nebudete ochotni nechat věci jen tak plavat. Po odpočinku vám mozek pomůže zvládat své emoce. 

Naučte se poslouchat své tělo a neignorujte jeho signály. Poučte i své přátele a rodinu prostřednictvím sdílení tohoto článku.

Zdroj: womenworking.com