Rizikové chování, které může vést ke vzniku srdečního infarktu

Studie prokázaly, že ženy mají vyšší riziko mrtvice než muži, ale nižší riziko srdečního záchvatu. U žen ve věku 45 let je šance srdečního infarktu 4,1% bez závažných příčin, přičemž 2 nebo více rizikových faktorů tuto možnost vzniku zvyšují na 30,7%. Důvody mohou být různé. Může se jednat o emoční utrpení, chladné počasí nebo také o kvalitu vzduchu.

Shromáždili několik faktorů, které mohou vést ke vzniku srdečního infarktu.

Emoční krize

Studie Interheart se zúčastnilo 12 461 pacientů v průměrném věku 58 let, kteří prodělali svůj první infarkt v životě. Pacienti se skládali z obyvatel 52 zemí napříč zemí. Účastníci vyplnili dotazník, co zažívali asi hodinu před infarktem. Dále byli také dotazováni, zdali pociťovali některý ze spouštěčů v tuto hodinu před záchvatem. Bylo zjištěno, že tyto příčiny mohou být důvodem pro infarkt, ale nejedná se o věk, špatné návyky nebo nadměrnou hmotnost. Bylo zjištěno, že extrémní emocionální a fyzické spouštěče mají pravděpodobně na tělo podobný vliv. Mění tok krve a snižují její přívod do srdce. Proto se pacientům doporučuje vyhnout se stresovým situacím.

Špatná kvalita vzduchu

Další studie u více jak 16 000 pacientů vyšetřovala osoby, které prožili 3 typy srdečních záchvatů. Snažili se tak zjistit, který z těchto typů byl nejčastější ve dnech s opravdu znečištěným vzduchem. Jako výsledek výzkumníci nalezli spojitost mezi špatným ovzduším a nejnebezpečnějším typem srdečního záchvatu. Vědci doporučují vycházet ven z města do přírody, jak je to jen možné.

Rozvod

Jako další příčina byl zjištěn rozvod, který je velmi spojen s vysokým rizikem infarktu. Rozvedení pacienti mají o 18% vyšší pravděpodobnost než ti, kteří jsou stále svoji. Svobodní nebo ovdovělí muži trpí vyšším rizikem srdečního záchvatu než ženy ve stejné situaci. Vždy je tedy lepší řešit problémy v klidu než vytvářet kritickou situaci.

Těhotenství

Změny způsobené těhotenstvím (včetně hormonální nevyváženosti a zvýšení množství krve v těle) mohou zvýšit riziko srdečního infarktu jak během období těhotenství, tak i 12 týdnů po porodu. Infarkt během těhotenství je obvykle velice závažný a může způsobit spoustu komplikací. Většinou není možné u každé ženy používat standardní léčbu, jelikož každý pacient je jiný. Těhotné ženy by tak měly pečlivě dbát o své srdce a nechat jej pravidelně kontrolovat lékaři.

Vztek

Výzkum ukazuje, že riziko srdečního záchvatu je 8,5x vyšší následující 2 hodiny po výbuchu silného vzteku. Spouštěče jsou hádky s rodinnými příslušníky (29%) nebo hádky s ostatními lidmi (42%) a také se může jednat o podráždění v práci (14%) nebo vztek při řízení (14%). Hněv a úzkost jsou spojeny s nárůstem srdečního tepu, arteriálním tlakem a koagulací krve. Všechny tyto faktory poté vedou ke vzniku infarktu. V takový situacích lékaři doporučují užívání sedativ pro snížení zátěže srdce.

Přílišná konzumace alkoholu

Zřejmě není žádné překvapení, že nadměrné pití alkoholu vede k srdečnímu záchvatu, fibrilaci srdce a selhání srdce. Analyzováni byli pacienti ve věku 21 let a více, kteří již prodělali infarkt. V důsledku toho bylo zjištěno, že téměř 268 000 bylo závislých na alkoholu. Po přezkoumání všech ostatních faktorů si vědci uvědomili, že pití alkoholu může zdvojnásobit riziko srdečního záchvatu. V takovém případě je vždy lepší vzdát se špatných návyků a přejít na zdravý životní styl.

Studené počasí

Šestiletá studie zjistila, že každý pokles teploty o 10 stupňů byl spojován se 7% zvýšením rizika infarktu myokardu, což je nejtěžší forma srdečního záchvatu. Chladné počasí může být tedy také příčinou. Lidé, kteří jsou náchylní na srdeční onemocnění, by se měli vyvarovat náhlým změnám teplot a v mrazivém počasí raději zůstávat doma.

Nespavost

Při nespavosti se riziko srdečního záchvatu zvyšuje až o 45%, než když spíte normálně. Problémy se spaním jsou běžné a celkem snadno léčitelné, proto je důležité, aby si lidé uvědomili tuto spojitost mezi nespavostí a srdečním záchvatem a nebrali tak potíže se spánkem na lehkou váhu. Měli by si promluvit se svým lékařem. Pokud se snažíte usnout rychleji, sáhněte po bylinných čajích s obsahem heřmánku, chmelu nebo kozlíku lékařského.

Kouření

Zřejmě také žádné překvapení. Kouření je spojené s rizikem infarktu a analýza obecně ukázala, že kuřáci mají 3x vyšší pravděpodobnost srdečního záchvatu než lidé, kteří kouřili nebo nekouří vůbec. Kuřáci starší 50 let mají větší možnost infarktu a vlastní také další nebezpečné faktory jako je například vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a cukrovka. Čím dříve se člověk vzdá tohoto zlozvyku, tím lépe mu bude srdce pracovat. Nikdy se nesnažte sami sebe diagnostikovat. Jakmile ucítíte jakékoliv odchylky, měli byste navštívit lékaře, abyste získali všechna potřebná opatření.

zdroj: brightside.me