Barva moči může o našem zdraví mnohé napovědět. Co o vás říká ta vaše?

Tato tekutina, vylučovaná z našeho těla, nám může sdělit spoustu důležitých informací o našem zdraví. Lze se z ní naučit mnoho věcí a prozradí nám možná více, než jsme si doteď mysleli.

Jak by měla správně vypadat?

Co je nezbytné znát, než přejdeme ke zbarvení moči, která mohou být nebezpečná, je normální barva. Na to je celkem jednoduchá odpověď, a sice rozsah od průsvitné žluté až po jantarovou barvu. Stejně tak jako jídlo a nápoje mají vliv na barvu naší moči, je tomu tak i u různých nemocí. Než začnete panikařit, přemýšlejte, co jste jedli a hlavně pili, protože tmavší moč znamená, že vaše tělo nedostává dostatek tekutin, takže pouze stačí vypít více čisté vody. To, že je vaše tělo dobře hydratované poznáte od toho, že je barva moči jasnější. Ovšem nic by se nemělo přehánět. Časté močení znamená stále více průsvitnější moč, což může být příčinou nadměrné hydratace, cukrovky nebo požívání většího množství alkoholu, který má diuretické účinky, a proto chodíte častěji na toaletu.

Modrá nebo zelená moč

V tomto případě se jedná o barvy, které mohou být způsobené nápoji a jídlem. Jednou z věcí, která může změnit barvu vaší moči na zelenou, je chřest. Také užívání určitého léku může být příčinou.

Růžová nebo červená moč

Zde mohou být důvodem opět přírodně červené potraviny nebo léky a projímadla, ovšem pokud se ve vaší moči objevuje krev, je pravděpodobné, že trpíte kameny v močovém měchýři, zvětšenou prostatou nebo v horším případě rakovinou ledvin.

Kalná moč

Může znamenat ledvinové kameny nebo infekci močového traktu. Příčinou mohou být také spermie ponechané v močovém traktu.

Oranžová moč

Může se jednat o žloutenku nebo dehydrataci.

Moč s výskytem pěny

Obecně to znamená, že jste konzumovali příliš mnoho bílkovin.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Jak už bylo řečeno, změny barvy vaší moči hodně souvisejí s tím, co jíte, pijete nebo jaké užíváte léky. Pokud si uvědomíte, že ani jeden z případů není příčinou, zamyslete se ještě nad různými druhy problémů, které mohou souviset s vaším zdravím:

  • Močíte častěji než obvykle?
  • Pociťujete bolest při močení?
  • Při močení vylučujete pouze pár kapek?
  • V noci chodíte příliš často na toaletu?
  • Produkujete větší množství než obvykle?
  • Trpíte unikáním moči bez kontroly?

zdroj: www.feelhealthylife.com