Většina lidí se sprchuje minimálně jednou denně. Věděli jste však, že některé sprchovací návyky mohou tělu uškodit?

Asi si říkáte, co by asi při sprchování mohlo být špatně. Jde o to, že když se sprchujeme, umístíme celé tělo pod vodu, různé druhy mýdel a přípravků, které můžou poškodit naši pokožku. Vzhledem k tomu, že sprchování je něco, co je považováno za velmi jednoduché a osobní a zřídka se učíme, které věci mohou být škodlivé a jaké návyky je naopak dobré dodržovat.

Sprchování obličeje

Když se sprchujeme, tak si většinou jako první umyjeme tvář. Problém je v tom, že se sprchujeme horkou vodou a teplota je většinou mnohem vyšší než teplota, kterou používáme k mytí obličeje. Pokožka obličeje je velmi citlivá, proto je lepší na obličej používat vlažnou vodu, aby nedošlo k poškození pokožky .

Nemytí nohou

Někomu se může zdát, že umývání nohou je naprosto zbytečné, protože během sprchování stojíte ve vodě. Problém s tímto mylným pojetím spočívá v tom, že vlhkost neznamená automaticky čistotu. Naše nohy se při chůzi dostanou do styku s všeljakými bakteriemi a navíc se potí. Mytí nohou je proto důležité pro prevenci vzniku plísní a ekzemů.

Používání parfémovaných mýdel

Můžete namítat, že mýdla krásně voní, ale pokud máte citlivou pokožku, tak tento typ mýdla není tou správnou volbou. Některé chemikálie v tekutých mýdlech mohou způsobit podráždění pokožky. Je-li vaše pokožka suchá a citlivá, může být neparfémované mýdlo velký rozdíl. Další možností je použití tvrdého mýdla bez vůně, barvy nebo jiných škodlivých ingrediencí.

Používání starých žiletek

Další špatný zvyk, který mnozí z nás mají, je používání žiletek do úplného zničení. Pokud žiletky nejsou dostatečně ostré, způsobý mnoho drobných řezů, který si ani nemusíte všimnout. Mohou být příliš malé pro oči, ale dostatečně velké pro plísně, které se drží mezi jednotlivými noži na žiletce.

Nechávání žiletek ve sprše

Důvod, proč byste neměli nechávat žiletky/holící strojky ve sprše, je stejný jako výše uvedený – plíseň miluje teplé a vlhké prostředí. Pokud opravdu chcete nechávat břitvu ve sprše, najděte takové místo, kde ji budete moci zavěsit, aby po každém použití správně uschla.

Mytí vlasů každý den

Každodenní mytí vlasů není vhodné pro pokožku hlavy,  jelikož dochází jejímu nadměrnému vysoušení, Následné vysoušení vlasů může vést ke zvýšené produkci mastnoty. Zkuste použít suchý šampón a hlavu mýt klasickým způsobem ob den.

zdroj: brightside.me